Проф. Емил Ботев: Катастрофални земетресения във Вранча стават през 40-50 години, сега влизаме в такъв период!
Последният убийствен трус там отне живота на 125 българи през март 1977 г., припомни топсеизмологът и посочи най-добрият вариант за спасение
"Най-активната зона при нас е Югозападната. Повтаряемостта там обаче е много по-ниска. Това е, че повърхностните земетресения много по-лесно могат да бъдат наблюдавани. Кресна се следи, там движението е около 3-4 мм годишно. Много бавно се натрупва напрежение там", сподели проф. Ботев.
"За да се неутрализира енергията за едно катастрофално земетресение, трябва да удари едно земетресение от 5 по Рихтер. Повтаряемостта средно за България е 200-220 години", каза той.
"Изпитвал съм безпокойство, било ме е страх. По време на пернишкото земетресение се обърках и не се скрих никъде, понеже предположих, че това е вранчанското земетресение. Във Вранча спокойно могат да стават земетресения с магнитуд 8, но това важи и за Северна Гърция. При нас вероятността е ниска, но зоните около нас, са опасни в същото време", признава сеизмологът.
Той обясни и къде е най-добре да се скрием при земетресение. "Най-добрият вариант е да знаем кои мебели са издържливи. Трябва да сме до здрава мебел. Все пак, трябва да се радваме, че опасните земетресения не са под нашите крака, както стана в Италия. Най-опасно е под нас да са земетресенията", завърши проф. Емил Ботев.
Последвайте ни
0 Коментара: