Проф. Габровски съобщи най-страшната новина от началото на пандемията у нас
Леглата се заемат веднага отново след изписване
Болниците все още не могат да усетят облекчение в прилива на пациенти с коронавирус. Това показа проверка в по-големите лечебни заведения в страната, пише "Труд".
В “Пирогов” за лечение в момента са настанени малко над 400 пациенти с COVID-19. В другите болници в София също на практика свободни легла почти няма.
Проф. Николай Габровски, зам.-директор по лечебната дейност в Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина “Пирогов”.
Бързата ескалация на заразяване доведе до изключително натоварване на системата, а след три седмици спазване на противоепидемични мерки би трябвало да сме спокойни, а ние нямаме почти никакво основание за това и мерките трябва да се спазват от всички, посочи проф. Габровски. Той припомни, че леглата за COVID-19 в “Пирогов” са общо 450.
Подобно е положението в УМБАЛ “Св. Анна” в София, където вчера имаше по-малко от 10 свободни места за пациенти с коронавирус.
“В реанимация нямаме места”, уточниха от там. От 265 разкрити легла за тежките случаи са свободни само 8-9, но за много тежките случаи места в момента няма. Всички 40 легла в момента са заети.
Във Велико Търново през уикенда бяха налични само 5 свободни места. “Не достигат само медицинските кадри”, това заяви д-р Минко Михов, директор на МБАЛ “Д-р Тота Венкова” в Габрово.
“Най-вече медицинските сестри са ни проблем. Трима лекари вече преболедуваха и се върнаха на работа в COVID-отделенията, което веднага намали напрежението. Чест прави на колеги от други отделения, които се притекоха на помощ при лечението на болните с коронавирус”, сподели още д-р Михов.
Той допълни, че болницата разполага с капацитет от 90 легла, а хоспитализираните варират между 75 и 85 на ден. “В събота и неделя положението се усложнява, защото в тези дни не се изписват пациенти. Но въпреки това за сега няма стихийно постъпление на заразени с коронавирус”, подчерта д-р Михов.
В УМБАЛ “Д-р Георги Странски” в Плевен се налага да командироват в COVID-отделенията медицински кадри от други отделения и клиники, заради недостиг на персонал. Ангажирани и са над 50 студенти по медицина, които да помагат в останалите отделения, където се лекуват пациенти с други заболявания.
В МБАЛ-Благоевград положението също е тежко и отделенията са пълни до краен предел. Доброволци не се появиха, въпреки призивите. Само две медицински сестри от детските градини отидоха в помощ на колегите си. Благоевград остава огнище на заразата, въпреки мерките.
Общо 216 са хоспитализираните пациенти към 13 декември в Сливен. Всяко освободено след изписване легло се запълва за минути веднага след дезинфекция.
Само 12 са свободните легла за тежки случаи на COVID-19 в Пловдив към 12 часа на 13 декември, установи проверка. В дните преди това незаетите легла за интензивно лечение варираха между 13 и 16. Иначе свободни легла за пациенти с коронавирус, за които се налага хоспитализация, но не и интензивни грижи, са 163 от общо 1100 в Пловдив и областта.
“От една седмица единственото ни притеснение е какво ще правим, ако се наложи наши пациенти да бъдат интубирани и няма свободни легла за интензивно лечение. Ние нямаме възможност за 24-часово наблюдение на пациенти в тежко състояние”, заяви директорът на МБАЛ “Св. Мина” д-р Петър Петров.
“В последните дни една трета от леглата са свободни, това ми дава надеждата, че в Пловдив сме достигнали платото и предстои да тръгнем надолу”, каза още проф. Петров.
През последната седмица в област Русе е увеличен броят на интензивните легла заради нарастващия брой на хората с коронавирусна инфекция, нуждаещи се от реанимационни грижи. Нови 21 легла са разкрити в Университетска болница “Медика Русе” и сега в региона функционират общо 42 интензивни легла за пациенти с коронавирусна инфекция.
Там лекуват пациенти не само от Русенско, но и от други области на страната. В област Русе има спад на потвърдените случаи на коронавирус на седмична база от 777 човека към 714 на 100 000 души население, но все още броят на настанените в болница се задържа, не намаляват и пациентите в интензивен сектор. Дарени са и два нови реанимационни апарата.
Последвайте ни
0 Коментара: