"От уважение към околните трябва максимално да стоим на закрити места с маски, защото така намаляваме риска за тяхното здраве. Маската държах и тук до последно не заради себе си, а за да пазя вас. Вие имате семейство и близки. Това е форма на уважение", това заяви в ефира на Нова телевизия проф. Тодор Кантарджиев, член на Националния оперативен щаб.

"Преди доста хора ползваха маски и август и септември нещата бяха добре. Нещата вече са изпуснати обаче", призна той. 

"Целият български народ си спомня, че късната пролет, ако не бяха абитуриентските балове и християнските събирания, щяхме да имаме съвсем безпроблемно лято", каза експертът. 

"Съвсем спокойно още юни предупреждавахме за това в момента. Съжаляваме, че се сбъдват лошите прогнози.

Много хора казват, че докторите вкарват хора нарочно в болниците. Постоянно обаче чуваме вече, че болници не приемат хора, защото нямат място", обясни той. 

"Не виждам в общопрактикуващите лекари желание да въведат бързи тестове", призна проф. Кантарджиев. 

"Преди години, когато цели поколения учехме медицина, беше за да помагаме на хората. Когато следвахме, знаехме, че рискуваме нашето здраве и това на близките си, в името на това на обществото. Добре е колегите да си го припомнят това и, че медицината не е бизнес. Образованието също стана бизнес, както и спортът и това не са хубави неща", каза той.

"Колегите от Щаба не затваряме и отваряме нищо. Ние просто даваме медицински препоръки. На сайта на Националния център качих едно изследване на Тексаския университет. Изводите разкриват какво е рисковото поведение и къде може най-много да се зарази човек", поде той.

"Най-големият риск за зараза с К-19 са питейните заведения, а малко след тях по опасност е градският транспорт. Трябва човек да пази себе си и семейството си", заяви проф. Кантарджиев.

По думите му, ако има болен в семейството, мерките трябва да се повишат двойно. "Добре е да има повече дезинфектант у дома, ако има възможност проветряване и често миене на ръцете", препоръча той.

"40% е вероятността да се заразиш, ако има болен в твоето домакинство, според германско проучване. Ако обаче болният носи маска и се спазват нужните мерки, вероятността спада на 30%", обясни професорът.

Той бе запитан дали учениците трябва да минат на онлайн обучение отново: "Не трябва да си затваряме образованието и икономиката заради тази инфекция, трябва да сме внимателни с мерките.

Те трябваше да са навременни и да се спазват. Лошо е да се правят и половинчати мерки. Ако в трамваите се беше следяло всички да са с маски, сега нямаше да е такова положението".

"Като ме видят в градския транспорт с маска, хората вече ме познават и ми викат "Абе, професоре, стига вече с тия маски". Ама, като е стига, виждате, че са по 1500 случая дневно", заяви Кантарджиев.

Лоши новини за размаха на К-19 у нас! По-малко новозаразени на 25 октомври, но...

"Сега най-важното е да не се изпада в паника. На закрито мерките трябва да се спазват много стриктно, дезинфекция и разстоянието също", каза той и добави:

"Важно е правилното хранене и пиене на витамини. Редно е да се въоръжим с търпение. Цифрите няма да спаднат за два дни. Може поне след две седмици да видим по-малко случаи, ако се спазват мерки и не се прави напук". 

"Витамин Д и Витамин Е са антиоксиданти, но първият има и отношение към имунната система и към клетките, произвеждащи антитела. Хубаво е да се взима неголямо количество сега, когато има по-малко слънце", обясни той. 

Кантарджиев призна, че водата за уста, както и содата убиват вирусите. "Колкото повече увеличаваме хигиената на устата си, рискът от заразяване намалява. Добре е и да се смучат бонбончета с етерични масла", каза тойл

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!