„При българския вариант има замяна на една аминокиселина с друга. Тази промяна е на 25-о място. Това се случва в периферията и това има значение. Чрез спайк протеина вирусът влиза в клетките ни и именно срещу него е насочен имунният отговор. Повечето от мутациите са именно в него.  

Това заяви в ефира на "Неделята на Нова" вирусологът проф. Ива Христова, заместник-директор на Националния център за заразни и паразитни болести.

Новата мутация се намира на мястото, където вирусът се закрепва за клетките ни. 

Към момента имаме само два установени случая на новия мутант - при две жени едната на 60 и една на 65 в Ломско. Налага се обаче проследяване на случаите. 

По думите й в бъдеще ще се види дали ще има само два такива случая или те ще нараснат.

"Все пак вероятността е малка. Вирусът непрестанно мутира. Единици са тези варианти, които създават безпокойство - британски, нигерийски и южноафриканският вариант са такива", казва тя. 

"Проблемите с централната тромбоза, които са описани при АстраЗенека, са единици. Шансът от подобно нещо при ковид е стотици пъти по голям", заяви Христова.

"Хората, при които се получават тези тромбози, са предразположени генетично към това. Ако тези жени, ако случайно бяха заразени с ковид-19, то много по-голяма част от тях, щяха да завършат тежко", смята вирусоложката. 
 
По думите й в момента няма данни какво ще се случи, ако човек се ваксинира с две различни ваксини.

"На теория не би трябвало да има проблем. Организмът има задача просто да произведе антитела, без значение как е стимулирам. Все пак обаче без научни доказателства не може да се препоръча подобно нещо", заяви Христова. 

На въпрос дали ще се стигне до поставяне на трета игла при ваксинация, тя отвърна, че още в самото начало не е било ясно колко време ще трае имунитетът, изграден от различните продукти. 

"Вирусът се променя непрестанно и ваксините не винаги достатъчно ефективно изграждат антитела срещу новите щамове", каза тя. 

По думите й вирусът постепенно, с напредването на пролетта и лятото, ще затихва. "Тенденцията през лятото ще е надолу, но няма да е гладка. Седмица-две след Великден ще има повишаване на случаите", прогнозира тя.