Проф. Найденски алармира за голяма опасност, свързана с К-19 у нас
Винаги има чувствителни хора, които биха могли да се заразят и да боледуват тежко или фатално
От утре маските на закрито в София отново стават задължителни. Причината е повишаването на случаите на Ковид-19 у нас.
"Не трябва да забравяме, че ние сме в условия на пандемия и въпреки че вирусът дава индикации за едно по-широко разпространение, но по-слаба инфекциозност, ние трябва да взимаме мерки срещу разпространението.
Винаги има чувствителни хора, които биха могли да се заразят и да боледуват тежко или фатално. Аз не очаквам, че ще стигнем до локдаун, но наша е отговорността да спазваме всички мерки" каза проф. Христо Найденски от Института по микробилогия към БАН в студиото на "България сутрин".
Той поясни, че се търпят огромни икономически загуби от периода в карантина. Според него пандемията няма да отмине изведнъж, тя постепенно ще утихва, но ще напомня за себе си. Гостът смята, че една седмица е достатъчна за карантина и за ограничаване достъпа на хората до обществени места.
"Мерките трябва да бъдат в отделните огнища на инфекцията, защото това е бъдещето и естественият ход на развитие на инфекцията. Тя ще се ограничава и ще заема отделни територии от страната. Там ще трябва да се взимат адекватни мерки, защото няма смисъл цялата страна да се слага под карантина", обясни проф. Найденски пред Bulgaria ON AIR.
По думите му появяването на вирус, който да бъде по-слабо вирулентен, но по-инфекциозен, е добър сигнал, тоест той ще се разпространява по-широко, но ще протича по-леко и няма да дава натиск върху здравната система. Той добави, че вирусът върви към ендемичен характер, а СЗО вероятно в края на годината ще отмени пандемията.
Гостът поясни, че вирусът циркулира целогодишно, проблемът е, когато той навлезе в обществото с комбинация с грипа. Проф. Найденски отбеляза, че не са изключени нови варианти, защото геномът на вируса е много пластичен.
"С настъпване на зимата и евентуална грипна вълна, тогава може да има натоварване на болниците. Винаги е полезно поставянето на една бустерна доза, защото тя реактивира имунната система и създава нови антитела.
Моето мнение е, че когато има предстоящ зимен сезон и възможност за коинфекция, тогава организмът трябва да бъде подготвен и имунизиран срещу Ковид-19 и грип. Ваксините трябва да се адаптират към новите варианти и да се променят схемите на ваксиниране. Адаптираните ваксини ще бъдат по-ефективни през предстоящия зимен сезон, когато организмът е много по-предразположен към инфекция", посъветва гостът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: