България е страна в демографски преход, а не катастрофа. Това заяви в интервю за БГНЕС демографът проф. Пенка Найденова от Института за изследване на населението и човека към БАН.

Експертът посочи, че развитите западни държави се подготвят за този преход, който се характеризира с висока продължителност на живот, намаляване или ограничаване на броя на младите до 14-годишна възраст и цялостното нарастване на възрастта на населението.

„Демографският преход представлява намаляване числено на населението в развитите държави, но това не означава, че тези страни и народи ще изчезнат, както някои си го представят“, обясни тя.

Проф. Найденова заяви, че за България е важно да ограничи емиграцията, защото тя ни отнема много млади хора в детеродна възраст. Фактически техният брой спада на половина от около 1,5 млн. на 800 хиляди души.

„Ако имаме запазен фертилен контингент, въпреки че населението намалява и остарява, то ние като нация ще се запазим дори и с по-ниска численост и ще продължим да съществуваме“, категорична е проф. Найденова, която не приема определения като катастрофа и криза за протичащите у нас демографски проблеми. „Ние можем да паднем като брой население, но това не означава несъществуващи, несъздаващи и защо не дори по-добре развиващи се, ако успеем да видим закономерностите и да си пазим нацията“, добави ученият от БАН.

„Понятие като демографска катастрофа няма. Ако погледнете статистиката от Освобождението насам, когато сме имали прираст от 22%, днес 150 години по-късно имаме минус 0,06%. Т.е. на 1000 души 6 изчезват или на година това прави около 60 хиляди. Губим ги, защото нямаме компенсация откъм раждаемост. Политиците трябва да предвидят мероприятия, които да повдигнат раждаемостта, което ще е полза на всички ни“, заяви проф. Найденова.

Нещата могат да се поправят само с мерки стимулиращи раждаемостта и емиграцията. Последната ще бъде голям проблем и в бъдещето, защото страната ни няма стабилна икономическа система. „Погледнете всички надбавки, свързани с децата, стават все по-символични и символични на фона на тази икономическа криза и инфлация. Тя унищожи всякаква социална помощ, колкото и да се твърде обратното.

Вземете например пенсиите. Говори се, че са се увеличили. Отидете на пазара и ще видите колкото са се увеличили. Млякото от 60 стотинки станало 3,6 лева, а срещу скъпото мляко стои най-ниският доход на населението в Европа. Т.е. ако икономическата система се подобри, ще се подобри и раждаемостта. Ако не оправят икономическата система и не се разберат като политици, няма да има демографско оправяне“, заяви проф. Найденова.

Според нея демографската криза е в смисъл, че намалява населението и раждаемостта, но това не е криза, защото не е икономика. „Случи ли се демографската криза, след като беше прогнозирана още през 1993 г. и като не се случи избухна ли по-нататък като катастрофа? Защото една криза или трябва да умре или да се оправи, а то никой не е умрял, нито пък нещо се е оправило.

Следователно това, на което сме свидетели в момента в демографията на България, е явление, което не представлява криза, а някакво закономерно влошаване на някои фактори и на първо място икономически и политически“, категорична е проф. Пенка Найденова. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук