Проф. Рачев алармира за хилядолетен феномен с времето и изби рибата с лаф
Притеснителното за нас човеците, е фактът, че климатичните промени стават изключително бързо, но пък имаме трогателно партийно единодушие, заяви климатологът
Времето се очертава топло, както и досега. На Нова година, както и на Коледа ще се радваме на повече топлина, а януари ще бъде също с аномалия на температурите. Това заяви проф. Георги Рачев в сутрешния блок на bTV.
По думите на популярния климатолог, не само у нас температурите са над нормата, но и в цяла Европа.
"Поне до Нова година, някъде около 2-ри януари, се очакват малко валежи в София. До Йордановден не очакваме сериозни валежи", каза още климатологът и добави: "Непрекъснато от запад се пренася свеж атлантически въздух, трансформиран на Средиземноморието и е много топло".
"И в София, и в Плевен, и във Варна, ще е топло и подходящо за разходки. Във Велико Търново с много хубаво време, а в Плевен до Йордановден температурите са много високи до 15 градуса, след което ни очаква леко понижение на температурите с леки валежи", каза още проф. Рачев.
"Само в Лапландия е малко по-студено от нормалното", допълни той, след което хвърли култовата реплика:
"Трогателно партийно единодушие има между двата грамадни модела, а в американския модел ни слагат два градуса над нормата".
"В новогодишната нощ се очакват минимални температури между 2 и 7 градуса. Във високите курорти ще бъде 0 до минус 2 градуса.
В София ще има сутрешни мъгли, а температурите ще са 10-13 градуса, със слаб вятър. В Банско времето ще е същото като в столицата.
В Стара Загора времето ще бъде още по-топло, с много слънце. Във Варна на 3 януари температурата ще е 16 градуса.
През януари ще бъде по-топло и с малко повече валежи - в повечето случаи от дъжд, а в планините ще си трупа сняг", предупреди още проф. Рачев, който и в предходните няколко дни бе категоричен за прогнозата за времето - че ни очаква предимно топло време.
"2023 година може да се окаже най-топлата година, откакто се водят метеорологични наблюдения", заяви климатологът.
"Притеснителното за нас човеците, е фактът, че това става изключително бързо. На фона на периоден процес като промяна на климата, който понякога трае хиляди, дори десетки хиляди години, ние виждаме глобално затопляне на земната повърхност и атмосфера с повече от 1 градус за период от може би 30 години", подчерта още проф. Рачев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: