"Задава се ново разделение на Стария континент - Европа на нациите на запад и Европа на конфедерациите - на изток. Случващото се в Украйна е гражданска война между два народа с еднакви корени, между които има остри социално-културни и етнически проблеми", това заяви проф. Евгений Сачев, който е д-р на икономическите науки, д-р по социология и експерт по национална сигурност.

"Във военно-политически аспект трябва да запазим неутралитет! Както го правят и други държави, членки на НАТО.

Напълно възможно е екстремистки настроени елементи от националистически групи да намерят временно пребиваване в България - не го изключвам!", каза професорът.

Освен това проф. Евгений Сачев бе категоричен, че "Най-голямата жертва на конфликта в Украйна ще бъде Европейският съюз".

Ето какво още каза проф. Евгений Сачев в интервю за "Марица":
 
- Проф. Сачев, как ще коментирате ситуацията в Украйна днес? Има ли и каква е заплахата за българската национална сигурност? 
- За мен това, което се случва в Република Украйна, може да се представи като гражданска война. Гражданска война има, когато между два народа с еднаква етническа принадлежност и етнически корен се създават социокултурни и икономически проблеми.

Ето защо участието на други държави в тези граждански междуособици ще се тълкува, при всички случаи, като груба намеса във взаимоотношенията на тези два братски народа - украинския и руския.

Когато днес говорим за Русия, Украйна и Беларус, нека не забравяме, че навремето те са били в състава на една от най-древните български държави -Стара Велика България, или наричана още Кубратова България, съществувала през първата половина на VII век. Така че в историко-политически и социално-културен смисъл може да се твърди, че те са наши братски народи.

Московското, Новгородското и Киевското княжество са били част от българската държавност и култура. Така че сега, в този момент, можем само да запазим спокойствие и взаимоотношение на базата на християнските си ценности. И всичко онова, което ни свързва с братските народи в Украйна, Русия и Беларус, да стои в основите на нашата позиция! 

- Историята е едно, но днес ужасът от този конфликт рефлектира върху хиляди невинни украинци. 
- Трябва да разделяме военните и хуманитарните проблеми, които възникват от тези граждански междуособици между Русия и Украйна. Българската политика трябва да бъде съсредоточена единствено и само върху помощта, която трябва да окажем за разрешаване на хуманитарните проблеми.

В момента е много важно  българските ни сънародници от Украйна да получат българско гражданство. И да се вземат спешни мерки за интеграцията им в нашето общество - колкото е възможно по-бързо. В този аспект е необходимо правителството ни спешно да направи програма и тя да бъде финансово осигурена. 

- Каква позиция трябва да заеме държавата ни, така че да запазим националната си сигурност?
- Не трябва да се намесваме в тази гражданска война с военно-политически мерки или участия. По никакъв начин!

Това означава да не даваме каквото и да е въоръжение от българска страна, нито да участваме под формата на военни съветници и български военни части в тази гражданска война. Да не предоставяме в никакъв случай наши военни бази за извършването на операции с военен характер. Да не допускаме наши пристанища да бъдат използвани за военни цели в този конфликт.

И да, във военно-политически аспект трябва да запазим неутралитет!

Както го правят и други държави, членки на НАТО. Важно е да осъзнаем тази стратегия, особено в контекста на кризата в България - продоволствена, финансова, здравна и най-вече свързана с напрежението, което имаме с Република Северна Македония. Както и редица от нерешените ни проблеми, свързани с Република Гърция, Република Турция, Република Сърбия и Република Румъния.

Необходимо е да бъде внесена за обсъждане и утвърждаване от Народното събрание официална позиция на Република България относно разрешаването на военния конфликт между Република Украйна и Руската федерация. Предложението за това становище трябва да бъде представено от министъра на отбраната на Република България или от Министерския съвет.

Трябва да изтъкна, че решенията в НАТО се взимат с консенсус. Това означава, че нашата страна може да изразява равнопоставено своята позиция и по въпроси на участие на държави - членки на Атлантическия пакт, в гражданската война между Република Украйна и Руската федерация. В полза на националните интереси на нашата страна! 

- Има ли опасност в потоците от бежанци, идващи в нашата страна, да попаднат и участници в неонацистките и Бандеровските групировки на Украйна?
- Според официалните данни до днес над 90 000 бежанци от Украйна са преминали на територията на България. Само че по-малко от половината от тях са се установили у нас. Това е индикатор, че при липсата на капацитет в системата по граничния ни и митническия контрол е напълно възможно у нас да влизат и участници в неонацистките и Бандеровските групировки - под формата на бежанци!

Казвам го, като имам предвид пораженията, които получават в момента въпросните неонацистки групировки и националистически групи.

Напълно е възможно подобни екстремистки настроени елементи да намерят временно пребиваване в България - не го изключвам!

- Логичният въпрос е: има ли кой да ги следи?
- В страната ни има създадена и действаща правнонормативно уредба и специализирани структури, които се занимават с този въпрос. Моментът изисква да се изработят, и то максимално бързо, организационни възможности, така че да се извършва още по-голям оперативен контрол и надзор по места. Такива са не само граничните контролни пунктове, но и районите, където има настанени бежанци от Украйна.

Трябва да се отпусне допълнителен ресурс, не само финансов, а и кадрови, и да се работи на място. В тази връзка е необходимо да се организира граждански контрол, с участието на доброволци, които да подсилят полицейските сили. Говоря за доброволни отряди под прякото ръководство на полицията.

- Напоследък се наблюдава тенденция за масова разпродажба на имоти - особено по нашето Черноморие, които са собственост на руски граждани. Какво се крие зад това?
- Още преди 4-5 години е било разпоредено на руски граждани, които работят у нас, да направят така, че да разпродадат своята недвижима собственост. Това се отнася до физически или юридически лица, свързани с техните дипломатически представителства в България, както и по линия на бизнес структури с участието на руски граждани. 

Така че този процес върви от няколко години. Особено що се касае до недвижими имоти, разположени по Българското Черноморие.

Напоследък и други граждани - англичани, ирландци, французи и гърци, също масово продават своите имоти у нас, предназначени за бизнес туризъм.

- Къде е  връзката с нашите курорти?
- Курортите в южната част на нашето Черноморие са от семеен тип. Не е тайна, че много от нашите бизнесмени, които се занимават с туристическа дейност, към момента не са добре финансово и имат кредитна задлъжнялост. Имоти на първа линия в Бургас вече се продават по 40-50 евро/кв.м - при това напълно оборудвани. Факт!

И това се случва в контекста на наплив от бежанци  по българо-турската граница, който много прилича на този от 2014 година.

Така че не е изключено в определен момент от Република Турция да нахлуят огромно количество бежанци в България.  

Не изключвам възможността, при сегашната ситуация, те да бъдат настанени в тези курортни селища от семеен тип. И тези „домове“ да приютят бежанците за 5-6 години напред.

Това означава, че по нашето Черноморие се създава един вид жив щит спрямо извършването на каквито и да е военни операции ​- по вода, суша и въздух - от страна на Руската федерация. Само че при сегашната демографска катастрофа в България всичко това ще доведе и до други проблеми.

- Какви са те?
- Проблеми, свързани с промяна на целия етнокултурен и етнорелигиозен състав на нашата страна. Към момента имаме по-малко от 6 милиона етнически българи. А в сегашната тотална криза във всяко направление - социалн​о, политическ​о, икономическ​о и културно, това може да доведе до създаването на еврорегиони.

Виждаме това, което е напът да се случи в Украйна. Там се върви към създаването на конфедерация от региони - Федеративна република Украйна с четири анклава по границата с Полша, Унгария, Румъния и Словакия. Факт е, че в Молдова на запад вече има много заселници - бежанци от украинската криза. А Молдова е една от най-бедните държави, по-бедна дори от България.

Следващият етап е създаване на основата на конфедеративния принцип на конфедерация Молдова с еврорегиона Добруджа, включващ Северна Добруджа и Южна Добруджа - българската част на Добруджа. За център на тази конфедерация се предвижда град Констанца.

След 2-3 години ще дойде времето за създаването на друга конфедерация. Това ще се случи с Република Турция. Тя ще включва новосъздаден кюрдски анклав, еврорегион Тракия (Одрински и Лозенградски вилает) и т.нар. Севернокипърска турска република.

Преди броени дни стана ясно, че САЩ ще използват гръцкото пристанище в Александруполис като отправна точка за около 6000 войници и с пълна военна екипировка за десантни операции. С черноморската си брегова линия двете страни ​- България и Румъния - се смятат за държави на НАТО от първа линия по отношение на конфликта Украйна-Русия. Вероятно столицата на бъдещата Турска конфедерация ще бъде град Александруполис.

А след това, в края на юни тази година, се очаква от ръководството на ЕК българското правителство да даде своето съгласие за членството на Република Северна Македония в ЕС. Моята прогноза е, че на трети етап ще се създаде еврорегион Македония, включващ Република Северна Македония, Пиринския край и Република Кипър, и т.нар. „Гръцка Македония“ с център Тесалоники.

И така в един момент след 2025 година ще имаме по подобие на Косово -помашка автономна област (анклав) с център Кърджали, а България я очаква конфедеративно държавно устройство на управление. 

Преди доста време ЕС издигна тезата „Европа на регионите”. Отпреди 7-8 години пък се говореше за Европа на нациите. В момента двете тези се равнопоставят. 

Така че най-голямата жертва на това, което се случва в Украйна, ще бъде  Европейският съюз!

Той никога вече няма да бъде в тази цялост, която познаваме. Новата „конструкция“ е той да се раздели на ЕС на нациите - това са старите демокрации: Франция, Германия и др. А в същото време за държавите от югоизточната част на Европа се предвижда да са с конфедеративно управление.

Тази тенденция няма да подмине България. Ние, българите, в този момент трябва да защитаваме националните си интереси и националния си суверенитет! А не да се люшкаме в една или друга посока! Нека не забравяме, че ние, българите, сме в основата на човешката цивилизация по всеобщото признание на световноизвестни държавници, политици, научни и културни дейци!
 
Кой е Проф. Евгений Сачев?
Проф. Евгений Сачев, д-р на икономическите науки, д-р по социология и експерт по национална сигурност.

Роден е на 9 декември 1952 година в Червен бряг, Плевенска област. Произхожда от стар български род от района на Битоля, Македония. Учил е във ВНВУ „В. Левски“, Велико Търново (сега Национален военен университет), в СУ „Св. Климент Охридски“ и в Университета за национално и световно стопанство.
От 2003 г. до 2006 г. е директор на Националния център за музеи, галерии и изобразителни изкуства.

Ръководител е на катедра „Архивно-документално наследство и културономия“ при Университета по библиотекознание и информационни технологии. Бил е член на Специализирания научен съвет по национална сигурност при Висшата атестационна комисия на Република България. 

Написал е повече от 500 научни и научнопопулярни публикации и повече от 40 монографии в областта на културното наследство и националната сигурност.