Проф. Салчев каза как се лекуват болните от К-19 в COVID зоните
Там се лекува симптоматиката, а не пациентът, защото етиологично за COVID няма. В момента имаме 64 COVID зони, които са сключили договор с НЗОК
В момента имаме 64 COVID зони за лечение на пациенти, които са сключили договор с НЗОК. Това каза управителят на НЗОК проф. Петко Салчев по bTV.
„Подготовката на целия този процес съвместно с Министерството започна преди около месец и половина. Тези зони бяха триажни центрове, които само установяваха дали пациентът е болен, или не.
Сега те се включват към наблюдение и лечение на пациентите с леки и средно тежки заболявания, което е една допълнителна опция, която се създава за пациентите.
Там се лекува симптоматиката, а не пациентът, защото етиологично за COVID няма. В момента имаме 64 COVID зони, които са сключили договор с НЗОК.
Това е процес, който се развива във времето. В момента директорите на РЗОК разговарят с центровете, които имат договор с НЗОК за това дали не биха се включили в този процес.
Този процес ще продължи. Личните лекари продължават по техния си регламент да наблюдават пациентите, да пускат електронни рецепти и т.н.
Те могат да изпратят пациент в съответната COVID зона. Ще се опитаме да създадем такива зони там, където все още няма“, допълни още Петко Салчев.
„НЗОК е платец и изпълняваме това, което експертите на Министерството на здравеопазването са препоръчали да бъде включено в този пакет.
Необходимо е да се ваксинираме, но забравяме нашето поведение. В момента виждаме негативизъм по отношение на всичко и спираме да спазваме мерките. Кой да установи контрол, ако не ние самите.
Нашето поведение ще ни спаси. Ако чакаме полицията, РЗИ, НЗОК, Министерството да реши този проблем, никога няма да се отървем от пандемията“, заяви Салчев.
„Имаме негативизъм към всички действия на държавните органи или НЗОК. Този негативизъм оказва влияние върху цялото общество. Когато мразим нещо или сме негативни към нещо, ние мразим себе си.
Това са взаимнозаменяеми генерични лекарства. Те са група и нашият съвет към лекарите е да се чекира в електронната рецепта, че могат да бъдат заменени от друго от фармацевта“, коментира Петко Салчев.
„НЗОК плаща за дейност. Ние не разпределяме, не даваме и не усвояваме средства. Тези пари не са на НЗОК, а на здравноосигурените лица и се насочват по решение на Надзорния съвет там, където е необходимо", каза Салчев.
Последвайте ни
0 Коментара: