"Всеки чака, че през май след Великден ще се върнем в Украйна, не знам защо. Като човек се надявам войната да свърши, но като историк и дипломат смятам, че няма да стане, каза в "На фокус" по Нова тв проф. Михаил Станчев от Харков.

Усещането на българина от Украйна е, че Путин е непредвидим и ще продължава със своите действия, докато не го спрат. "Мисля, че днес настъпи това време силите в ЕС, американците, Индия Турция да се съберат и дневният ред да бъде световната сигурност, спиране на всякакви видове войни.

Човечеството трябва да продължава да живее, а не да воюва, защото това само разрушава, а разумът на човека е да създава, да строи", каза университетският преподавател.

Той и семейството му в София помагат на бежанци от Мариупол, настаняват ги. "Тежко, но се преборваме, стискаме зъбите и се борим", казаха от семейството, в което се чувстват българи по душа и произход.

Проф. Станчев разказа, как в първите дни, когато напуснал Харков, се събуждах между 2 и 3 ч. пред нощта, когато се разразявали авиоуредите. "Звукът на самолетите, това е най-страшното, тогава свирят сирените за опасност, чуват се все по-силно самолетите и след малко започват бомбите, все едно на главата ти падат и след секунди - взривове", разказа професорът.

За пръв път в живота си аз виждам червено небе. Изцяло червено. Не изпитах страх, на 700-800 м от къщата, обаче се скрихме, защото започнаха да се взривяват снаряди в танковото училище", спомня си Михаил Станчев.

Болно му е като гледа разрушенията в Харков. "Участвах в откриването на фотоизложба за бомбардираните у,краински градове. Видях сградата на областна администрация в Харков, която е ударена, болно ми е, защото на 5-тия етаж бе моят кабинет навремето", допълни проф. Станчев.

Той похвали кметството на Харков, за дисциплината и духа. "Браво вървят бомбардировки, обаче сутрин хората си прибират боклука", обясни историкът.

Разказа и за приятел хирург, които отивал на дежурство, защото болните ги слагали и оперирали в мазето на болницата. "Много деца се родиха по време на бомбардировките. Около 480 деца в Харков се родиха в подземието на болницата, за времето, в което аз бях там", посочи Михаил Станчев.