Комисията за противодействие на корупцията започна проверка на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за бездействие по надвзети от потребителите през сметките им за парно суми  от „Топлофикация София“.

На 26 юни 2024 г. е образувана прокурорска преписка № 9197. Това стана в резултат на сигнал на неправителствената организация „Граждански контрол“ до главния прокурор за неправомерно надвзети от потребителите 160,389 млн. лева през сметките им за парно през миналия регулаторен период от юли 2023 до 30 юни 2024 г.

Обвинител номер 1 препраща сигнала в държавния орган за противодействие на корупцията и той образува прокурорска преписка за проверка, съобщи инж. Огнян Винаров от „Граждански контрол“ за „Телеграф“. 

Нарушение

Със средногодишната прогнозна цена на природния газ, определена от КЕВР в решението му за периода 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г., регулаторната комисия е предопределила неправомерно по-високи приходи на „Топлофикация София“, пише в прокурорската преписка. 

Причината е, че месечните цени на газа, също определяни от КЕВР, по които столичното дружество купува синьото гориво, са по-ниски от прогнозната годишна цена на газа, която потребителите плащат през цената на топлинната енергия.

Законодателството предвижда  възможност веднъж на 6 месеца КЕВР да намали или увеличи цената на топлинната енергия, ако разликата между прогнозната годишна цена на газа и реалните месечни цени е повече от 15% в едната или другата посока.

Регулаторът обаче не намали цената на топлинната енергия въпреки изпълнението на това условие и настояването на омбудсмана Диана Ковачева в писма до председателя на КЕВР Иван Иванов през декември 2023 и  края на февруари 2024 г.

Тогава проф. Диана Ковачева препоръчва спешно преразглеждане и намаление на регулираните цени на топлинната енергия, защото има „съществено изменение - значително над 15%, между определената от КЕВР прогнозна цена на природния газ за регулаторния/ценовия период спрямо постигнатата и прогнозната такава за оставащия срок на периода“.

Ковачева подчертава още, че на Европейската енергийна борса (ЕЕХ) цените на въглеродните емисии (CO₂ квоти) също са значително по-ниски от прогнозираната от КЕВР стойност 88,00 евро/тон. 

Данни

КЕВР не компенсира надвзетите от потребителите приходи заради невярно определени прогнозна цена на газа и прогнозна цена на квотите за въглеродни емисии при определяне на новата цена на топлинната енергия за следващия регулаторен период от 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г.

Тя обяснява, че това ще стане при необходимост при определяне на новите цени за следващия регулаторен период 2025/2026 г.

В доклада на КЕВР, разгледан на открито заседание за промяната на цените от 1 юли тази година, е записано, че „Надвзетият приход  на „Топлофикация София“ от природен газ ще достигне 160 389 000 лева, а този от емисии - 39 398 000 лева, или общият размер достига 199 787 000 лева“.