Публичните консултации по докладите по чл. 17 на Директивата за местообитанията в България по НАТУРА 2000 приключиха успешно. Става въпрос за извършвания мониторинг на видовете и природните местообитания в страната.

Официалният ред за коментари на оценките е през системата на ЕК.

След обработка на оценките от Европейския тематичен център (ЕТЦ) към Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) се отварят за 3 седмици за коментари.

Това е единственият начин, по който официално могат да се коментират оценките.

След като не са дадени в европейската система, това означава, че твърденията на Института по биоразнообразието и екосистемни изследвания (ИБЕИ) към БАН и Националния природонаучен музей, не са аргументирани и подкрепени с данни. Всички коментари в официалната европейска система са обобщени и преведени, като е предоставен отговор.

В системата са получени общо 47 коментара за видовете в България, от общо 453 доклада, което представлява само около 10%. По отношение на земноводните, влечугите и мъховете категорична няма никакви претенции.

За местообитанията са получени 51 коментара от 190 доклада, което е около 27%. Те са само за горските обитания.

По останалите няма никакви забележки. Това се отнася за крайбрежни и халофитни местообитания, крайбрежни пясъчни дюни и континентални дюни, сладководни местообитания, умереноконтинентални ерикоидни храсталаци, естествени и полуестествени тревни формации, скални местообитания и пещери, преовлажнени тресавища, калища и мочурища.

Дейността се извършва от ДЗЗД „ЕНВИМОН“ в рамките на изпълнението на проект BG16M1OP002-3.003-0001 „Анализи и проучвания на видове и природни местообитания, предмет на докладване по чл. 17 от Директивата за местообитанията и чл. 12 от Директивата за птиците“, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“.
 
Всички обобщени данни са представени в приложените таблици и графики.