Ваксинационният щаб изпълнява изключително добре задачите си. Това каза ръководителят на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов по време на консултации при президента Румен Радев за предприемането на необходимите мерки за провеждането на справедлив и прозрачен изборен процес, който да гарантира правото на глас и здравето на българските граждани.

В момента е достигнат максималният възможен брой ваксинирани. Очакваме още ваксини през януари, февруари и март, така че до 28 март броят на ваксинираните ще нарасне.

Ще има и още преболедували, така че броят на заразените ще бъде по-малък. Всичко е и въпрос на организация, профилактика, спазване на мерките. При една добра организация изборите биха могли да се реализират към 28 март, увери проф. Гигов.

В момента във всички лечебни заведения се провежда ваксинация. Има план за разкриване на пунктове за ваксинация. Имаме готовност за ваксинация, като планът е изготвен така, че да се променя при доставка на различно количество ваксини, каза още ръководителят на Националния ваксинационен щаб.

По думите му ваксинацията няма да бъде определящ фактор за провеждането на парламентарните избори на 28 март, но ще има въздействие върху обществото.

Министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов съобщи, че в момента с ваксинацията са ангажирани 4500 лични лекари. Средното ваксинационно време е до 15-20 минути. Ако работният ден е осем часа, на един личен лекар се падат по около 30 ваксини на ден. Подготвяме и 47 мобилни екипа съвместно с директорите на регионалните здравни инспекции.

Тази седмица тръгвам на срещи в страната за ошлайфане на системата, така че всеки един етап на бъде максимално координиран по отношение на контрола и националния ваксинационен план, заяви проф. Ангелов.

Днес е и времето, и мястото да ни открехнете програмата към този протокол, който трябва да осигури дейностите, подчерта вицепрезидентът Илияна Йотова в изказването си по време на срещата.

В хипотезата на 28 март, има един месец до същинската предизборна кампания, припомни Йотова и отбеляза, че хората имат нужда от спокойствие и самочувствие.

Здравният министър увери още веднъж, че ваксини срещу коронавирус ще са достатъчно и ще има за всеки български граждани.
Очакваме договора с Moderna, съгласно който България ще получи 500 хиляди дози ваксини, подчерта още проф. Ангелов.

Договорът с AstraZeneca не се сключва от България, а от ЕК и по него ще получим няколко милиона ваксини, с които ще започнем масовата ваксинация на българските граждани. Тази ваксина не е фризерна, съобщи Ангелов.

Здравният министър се обърна към президента с думите: Мислим как да гарантираме конституционното право на хората, които са под карантина, да упражнят гласа си. Когато бъде обявена официалната дата на изборите, ние ще обявим протокола.

„Има различни варианти, обсъждали сме ги и като организиране на самостоятелни секции за хора, които са преболедували и като временно премахване на карантината в рамките на 1-2 часа да могат те да осъществят правото си на глас, има варианти и за гласуване по списъци на карантинираните лица, но при всички случаи ще се намери начин те да упражнят правото си на глас”, заяви доц. Ангел Кунчев.

Той посочи, че до момента е била проведена среща с представителите на ЦИК и с вицепремира Дончев. “Набелязаха се мерки, по които да се работи, най-вече взаимстване на опит на страни, които тази година са провеждали, и то близки до нашите условия, избори, така че да видим как там са решавани нещата.

Ние пък от своя страна работим по тези указания за мерки при провеждане на изборите. Не искам да се бъркам в чисто правната страна на въпроса, защото тя не ми е ясна, ние ще кажем какви са възможностите, а съответно ЦИК ще прецени кое може да бъде прието и кое не”, заяви Кунчев.

В началото на срещата Румен Радев подчерта, че като президент за него е изключително важно да се гарантира както контитуционното право на вот на българите в предстоящите избори за НС, така и да се гарантира и тяхното здраве