Осем източноевропейски страни членки на ЕС, сред които България и Румъния, се съгласиха днес да подкрепят увеличаването на вноските на страните членки в следващия дългосрочен бюджет на Евросъюза, за да помогнат да се запълни финансовата дупка след напускането на нетния вносител Великобритания, предаде Ройтрес.

Министри и представители на Унгария, Полша, Чехия, Словакия, Словения, Хърватия, България и Румъния се срещнаха в Будапеща с еврокомисаря за бюджета Гюнтер Йотингер, за да обсъдят плановете за следващия бюджет на ЕС. Най-големият източник на приходи в европейския бюджет е унифицираната процентна ставка от брутния национален доход (БНД) на всяка страна.

Осемте държави са предимно нетни получатели на средства от ЕС и се опасяват, че евентуален недостиг в бюджета на блока ще намали средствата за тях. Излизането на Великобритания от ЕС, което е планирано за март догодина, ще лиши общоевропейския годишен бюджет от 12 милиарда евро, който сега е около 140 милиарда евро.

Осемте страни се съгласиха с увеличението на плащането като дял от брутния национален доход (БНД), което е голям успех, съобщи Янош Лазар, началник на канцеларията унгарския премиер Виктор Орбан. Те допуснаха възможността вноската да се вдигне до 1,1 процента от брутния национален доход (БНД), допълни той.