Регионалният министър обясни как ще се променят тол таксите
Хората, които ползват определена инфраструктура, е логично да я плащат, заяви Иван Шишков
Размерът на тол таксите ще зависи от километрите, които изминават камионите. Това каза пред БНТ министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков.
Увеличението на таксите беше отложено веднъж, за да се изработи справедлив механизъм, уточни Шишков. Решението е да се въведат различни ставки в зависимост от километрите, които изминават водачите.
"Тези, които карат по-малко по нашите пътища, на практика ще плащат повече от тези, които изминават повече километри. Тези камиони, които захранват основно нашите магазини, на практика ще плащат по-ниска такса, а транзитните ще плащат по-висока такса. Отлагане на това решение не може да има повече. Хората, които ползват определена инфраструктура, е логично да я плащат, за да може тя да се самофинансира и издържа", посочи Шишков.
1 млрд. и 100 хил. лева са отделени за новата програма за енергийна ефективност, каза още Шишков. Парите са разпределени по региони. За да кандидатстват за финансиране, представителите на етажната собственост трябва да представят технически паспорт на сградите като той може и да е стар, но трябва да има енергийно обследване по новата наредба.
За Великден е предвидено да бъдат пуснати части от пътя Ботевград-Мездра и АМ "Европа", както и обходът за Бургас, каза още Шишков.
Според него трябва да се промени икономическият механизъм, по който се строят пътищата.
"Една от възможностите е част от магистралите да бъдат строени на концесия. Тогава концесионерът не може да краде от себе си. При бъдеща концесия на практика концесионерът ще инспектира сам себе си. Ако построи магистралата некачествено и я поддържа 30 години - едно е да направи един ремонт за 30 години, друго е да направи пет", каза той.
Като пътища, които могат да бъдат построени по този начин Шишков открои тунелът под Петрохан и магистрала „Рила“ през Ихтиман, Самоков, Дупница - до границата с Република Северна Македония.
Междувременно продължава ремонтът на водопровода в град Омуртаг като целта е до лятото да бъде осигурена вода за местните жители. За да се реши окончателно проблемът с водата, обаче, е нужно изграждането на нов довеждащ водопровод, уточни регионалният министър.
Шишков коментира и лошото състояние на пътя Девин - Кричим - Стамболийски, за което местни жители сигнализираха.
Той заяви, че Агенция "Пътна инфраструктура" е готова да ремонтира пътя, но за целта трябва да се подпише споразумение с кмета на общината, а той отказва да стори това.
"Пътят от двете страни на населеното място е ремонтиран. Кметът не желае да подпише споразумение с Агенция "Пътна инфраструктура". Когато път минава през населено място, се подписва споразумение, включително и за начина, по който пътят ще бъде поддържан след като бъде ремонтиран. Това е практика навсякъде - нищо различно и специално за кмета. Агенция "Пътна инфраструктура" е на разположение на кмета да подпишат споразумение", каза арх. Шишков.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: