Ревизоро бие тревога - големи проблеми с тези наши язовири
Когато ти тръгнеш да даваш вода от тях, трябва да мислиш и за догодина, заяви той
МОСВ няма нито един язовир, но контролира водата в 52 язовира. Това са най-големите язовири, там е 85% от водният ресурс в страната. Другите 6500 язовира имат едни незначителни количества. Тези 52 язовира са национално значимите. Когато ти тръгнеш да даваш вода от тях, трябва да мислиш и за догодина.
Язовирите са на няколко ведомства. Преди 3 години оставихме всички язовири пълни не за да произвеждат ток и да дават на частните ВЕЦ-ове, а за да ги има като национален ресурс. Това заяви бившият министър на околната среда и водите Емил Димитров - Ревизоро пред Bulgaria ON AIR.
По думите му ВЕЦ-овете са притежание на олигарсите.
"Трябва да се знае, че язовирите не съществуват, за да работят ВЕЦ-овете, а са за земеделие за поливане, за битови цели и те са приоритет. Важно е язовирите да са пълни, защото повърхностните водоизточници пресъхват, падат нивата надолу. Ние рано или късно ще започнем да взимаме вода от язовирите и трябва да са пълни, а не да си гледаш частния интерес и да го даваш за ВЕЦ-ове", допълни Димитров.
Според него ще има големи проблеми и с язовир "Копринка", и с язовир "Жребчево".
"Тези, които сега твърдят, че за всичко е виновен климатът, само след година ще забравят какво са казали. Сега ако някъде има пожар, ще откараш полицаи, военни и доброволци. Тук не могат с кофите да пълнят, защото няма откъде. Една от политическите сили, най-голямата, каза, че това им е приоритет номер едно, а това трябваше да е приоритетът и на служебния кабинет", коментира гостът.
Не бива да пипаме подземната вода, за да остане за следващите поколения, категоричен е Димитров.
"Напоителни системи - болна тема от министри, които не разбират и които, за да угодят на браншовете си, обещават вода, но не дават пари за ремонт на системите и най-лесното - "да не даваме пари, не може ли да разрешим да се копаят кладенци". Повърхностната вода е тази, която сме замърсили и която имаме, подземната вода е водата на нашите деца, на нашето бъдеще, не можем така да я пилеем", поясни той.
Последвайте ни
0 Коментара: