Режисьорката Ваня Донева пред в. "Шоу": И Йордан Йовков беше в Кан
Филмът „Серафим” по разказа на големия ни писател бе показан на 70-ия кинофестивал
- Изпратих да го видят и ми отговориха, че го вземат във видеобиблиотеката си, а от 22 до 28 май ще го покажат в Short Film Corner. Добавиха, че ще получа акредитация. Голяма радост беше и пренастройка на бюджета. Добре че и НБУ като коопродуцент помогна значително. Така и Йордан Йовков стигна до Кан. Акредитацията всъщност дава право да гледаш само филмите в твоята категория. Не можеш да каниш гости. В залата са само участниците режисьори и журналистите.
- Днес герои са момчетата, които стрелят по улиците, бягат от полицията и нощуват в леглото на някоя красавица. Не се ли страхувахте, че с екранизацията на Йовков поемате голям риск?
- И други смятаха, че класикът ще звучи архаично, но темата за взаимопомощта е актуална и днес. Между нас още има Йовкови герои. Човекът си остава човек.
Режисьорката Ваня Донева на червения килим в Кан
- Как се съгласиха актьори като професор Ивайло Христов, Васил Банов, баща на министър на културата, младата Полин Лалова да играят в петнадесетминутен филм на млада режисьорка дебютантка. С пари ли ги купихте?
- Завършила съм актьорско майсторство във ВИТИЗ. С Ивайло Христов не се познавахме лично. Обадих му се по телефона, казах му, че ще снимам студентски дипломен филм и че го виждам в ролята на Серафим. Той отвърна: Прекрасно познавам разказа на Йовков, приемам да играя. Други уговорки е нямало. Той не взе за работата си нито една стотинка. Беше много зает, но отдели два дни, в които заснехме филма, на другата сутрин потегли за Русия, където бе председател на журито на Московския кинофестивал. Намахме време за репетиции. Уточнихме всичко само в един разговор. Същото се повтаря и с Васил Банов. Тогава той се снимаше в „Откраднат живот”, но намери време да дойде и също не взе пари, както и Полин. Нещо повече актьорите пътуваха със собствените си коли. Бюджетът ни не позволяваше излишно разточителство. Лентата бе снета в село Долен, Гоцеделчевско, там, където професор Дюлгеров е правил някога своя дебютен филм „Изпит” . Неговият художник Георги Тодоров стана и мой. Той предложи мястото.
- Успяхте ли да минете по червения килим в Кан?
- Да. Режисьорът Стефан Командарев ми даде покана за прожекцията на неговия филм „Посоки” и благодарение на това се разходих по килима. Разбира се, след екипа му. На прожекцията имаше много хора. Командарев говори на английски и български и каза нещо много впечатляващо: „България е страна на оптимистите, защото песимистите вече отдавна са я напуснали”.
- Кои от световните звезди видяхте?
- Бях в тълпата почитатели и ловци на автографи, когато с една огромна черна лимузина пристигна София Копола, за да представи своя филм. До нея бяха изключително красивата Никол Кидман, също Колин Фарел, Ел Фанинг и Кирстен Дънст, която 16- годишна се снима в дебюта на София Копола “The Virgin Suicides” и оттогава са неразделни. Щастлива съм, че именно София Копола взе „Златната палма” за режисура, защото това говори, че вече се обръща внимание на жените режисьори.
Ивайло Христов в ролята на Серафим
- Каква е атмосферата в Кан през тези дни?
- Има много хора от цял свят. Седят, чакат за автографи или гледат на огромни екрани по улицата пресконференциите, интервютата на режисьорите и актьорите, рекламите за новите филми. Привечер малко преди седем или десет вечерта по улиците изведнъж плъзват красиви жени с вечерни рокли и мъже със смокинги и папионки. Това са хора с покани, които отиват на кино. В Кан билети не се продават. Всички прожекции са с покани. И както тази елегантна тълпа се е наредила на опашка и чака да влезе в залата, фотографите току-виж забелязали някоя звезда на средно ниво и се хвърлят да я снимат. Тя пък мигом започва да позира, да се усмихва. Въобще Кан никак не е лишен от суета.
За акредитираните има и някаква лотария, която се тегли всеки ден. На печелившия по имейла съобщават, че печели покана за някоя от големите прожекции. Аз за съжаление през четирите дни, в които бях там, нямах този шанс.
- Случва ли се да срещнете някоя от големите звезди на улицата? Възможно ли е това?
- Може, ако имаш късмет. Една вечер в един от ресторантите дойде председателят на журито, големият испански режисьор Педро Алмодовар. Цялото заведение започна да ръкопляска в знак на уважение. Не знам как се случи, но в този момент аз влизах в залата и изведнъж се оказахме на 50 сантиметра един срещу друг. Стиснахме си ръцете. Аз му казах, че много го уважавам, той ми кимна и ме погали по косата. Бях много развълнувана. Това за мен бе съдбовна среща. Втори път подобно нещо не ми се случи.
Въобще достатъчни са няколко дни в Кан и животът ти се насища с преживявания. Чувстваш се на седмото небе и мечтаеш само едно: пак да се върнеш.
Исак ГОЗЕС
Последвайте ни
0 Коментара: