РФК София-столична честити Деня на здравето и здравния работник на магистър-фармацевтите и другите медицински специалисти
На 7 април всяка година отбелязваме Световния ден на здравето, а в България и Деня на здравния работник
На 7 април всяка година отбелязваме Световния ден на здравето, а в България и Деня на здравния работник. „Поздравления за всички магистър-фармацевти по случай Световния ден на здравето!
С вашите специални знания за лекарствата, грижа и неуморно усилие, помагате да се подобрява здравето и качеството на живот на хората, да се осигури по-качествено здравеопазване и достъп до необходимите им лекарства.
Благодаря Ви за Вашата неоценима роля в обществото. Нека професионализмът и добротата Ви винаги бъдат ценени и признавани“, поздрави колегите си маг.-фарм. Димитър Коцев, председател на най-голямата регионална фармацевтична колегия в страната РФК София-столична.
Той пожела успех, вдъхновение и удовлетворение от работата на колегите си. „Всеки от вас, независимо дали сте медицински специалист, здравен работник или човек, който се грижи за своето здраве и здравето на другите, играе важна роля в обществото и приносът ви е безценен. Нека този ден да бъде повод за признателност и вдъхновение за всички нас и да продължим да работим заедно за по-здраво и по-щастливо бъдеще за всички“, заяви маг.-фарм. Коцев.
Какво правят магистър-фармацевтите за здравето?
Магистър-фармацевтите са единствените медицински специалисти, които могат да отпускат лекарства по лекарско предписание. Те знаят кога едно лекарство е полезно и кога може да ви навреди. Знаят всичко за лекарствата – от създаването на молекулата до отпускането им в аптеката, производство, доставка, дозиране и още много.
Магистър-фармацевтите могат да предотвратят лекарствени взаимодействия, да ви окажат фармацевтични грижи и при необходимост да ви насочат към лекар. Благодарение на тях лекарствата достигат до подходящия пациент в точната доза в правилния момент. Те са най-достъпните медицински специалисти според СЗО и с всичко това те подобряват здравето и благополучието на хората.
Какво е образованието на магистър-фармацевтите?
Магистър-фармацевтите завършват медицински университети задължително със степен „магистър“ заедно с лекарите и денталните лекари, а аптеката е здравно заведение. Магистър-фармацевтите се подготвят за приемни изпити по специалността няколко години, полагат писмени изпити по биология и химия, след което се обучават над 5 години и имат задължителен преддипломен стаж в аптека, накрая полагат държавни изпити.
Учат над пет години, защото материята е сложна и важна, а за по-малко време не би могъл да се усвои изучавания материал, който е от съществено значение за общественото здраве. След дипломирането им повечето от тях специализират различни специалности, завършват докторантури.
Освен това магистър-фармацевтите са задължени със закон ежегодно да преминават различни форми на продължаващо обучение, за да осъвременяват знанията и уменията си и да бъдат още по-полезни на обществото и здравната система.
След завършването си магистър-фармацевтите могат да работят във всички сфери на фармацията - от създаването на лекарствата до отпускането им в аптеката.
Колко вида фармацевти има?
Магистър-фармацевтите са медицински специалисти и в Европа има само един фармацевт, който не може да има по-ниска степен на образование от магистър. Според европейска директива всеки, който бъде приет да изучава специалността, трябва да се обучава над 5 години. Регулирани професии според европейските директиви са и лекар, дентален лекар, архитект, юрист.
Фармацевтите учат в медицинските университети заедно с лекарите и денталните лекари. В България има и помощници на фармацевтите, наименование останало от социализма, които се обучават три години, но в колеж и са в направление „Здравни грижи“. Този факт води често до объркване сред хората и политиците в България.
Какво остава скрито зад гишето в аптеката за пациентите?
Пациентът вижда как магистър-фармацевтът му отпуска лекарството, но преди това се правят множество проверки.
Фармацевтите проверяват информацията на рецептата, дозировка и продължителност на лечението, срока на годност и температурата на съхранение, дават указания за начина на прием, при необходимост съобщават за възможни лекарствени взаимодействия, проверяват дали лекарството не е фалшифицирано, подават информация в множество електронни системи като тази за електронно проследяване на лекарствата и Националната здравноинформационна система.
Дори за лекарствата, които се отпускат без рецепта и които се използват за самолечение, магистър-фармацевтът прави множество проверки и е изключително важен, за да няма злоупотреби и тежки последици като отравяния, нежелани лекарствени взаимодействия и др.
Употребата на лекарства без рецепта крие рискове, като например, злоупотребата с аналгетици може да доведе до тежко всекидневно главоболие, влошаващо рутинните ежедневни дейности на човека; употребата на аналгетици от човек с главоболие, може да прикрие хипертония и след седмица да има летален изход; злоупотребата със сироп за кашлица от непълнолетни не по предназначение може да го заведе до токсикологично отделение с тежки увреди за здравето.
Защо аптеката не е магазин, а лекарствата не са обикновена стока?
Витамини и хранителни добавки се предлагат в бензиностанции, козметични магазини и др. Лекарствените продукти обаче не са обект на желание за покупка, те са необходимост, без която даден човек едва ли може, поради влошаване на здравето, при което отпускането им е от високо обществено значение, тъй като крие риск за опазването на живота и здравето на хората.
Именно магистър-фармацевтът е този, който може да подобри здравето и да предотврати рискове за живота на хората, злоупотреби с лекарства и вреди при самолечение.
Какво още не знаете за упражняването на изкуството на фармацията?
В някои страни лекарствата във всички аптеки имат едни и същи цени, а конкуренцията е на база предоставяните услуги и фармацевтични грижи от фармацевта и тяхното качество.
В много страни фармацевтите ваксинират, проследяват различни заболявания като диабет и хипертония, а във Великобритания дори предписват лекарства за 7 често срещани заболявания.
В други страни лекарствата се предписват по активна съставка и фармацевтът трябва да отпусне най-евтиното лекарство по предписаната активна съставка на лекарството.
Какво можете да направите на 7 април?
Да отбележите напредъка на здравеопазването, да се погрижите за здравето си и това на близките си. Темата на деня тази година е: „Моето здраве, мое право“. Защитете правото си на здраве като основно човешко право. Всеки трябва да има достъп до здравните услуги, от които се нуждае, когато и където има нужда от тях, без да се сблъсква с финансови затруднения.
Не забравяйте и да поздравите вашите медицински специалисти, които се грижат за здравето и благополучието ви – фармацевти, лекари, дентални лекари, медицински сестри и др. Не пропускайте да приемете и неограничени дози от най-ефективното лекарство – смехът, за да бъдете здрави. Честит Световен ден на здравето и Ден на здравния работник в България!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни