Руши се последната къща, в която е прекарал няколко седмици Васил Левски, преди да тръгне за Ловеч, а впоследствие да бъде заловен от турските заптиета в Къкринското ханче. Пред камерата на БНТ Христина Петрова, която е наследничка на неговия ятак Найден Касъмски в Черни Осъм, сподели, че мечтае да възстанови дома на Терзията.

Той многократно е бил посещаван от Апостола на свободата. Това пише и на мраморната плоча закрепена на рушащата се къща – светиня. Тя е в окаяно състояние, но може да бъде възстановена. Близо е до Троянския манастир. През зимата покривът й се срутил.

Христина е една от собственичките на къщата. Тя си е поставила цел – да я възстанови. Признава, че не е сигурна дали начинанието й е по силите. Изтеглила е голям заем и започва от покрива.

„Къщата ми напомняше за нашето славно минало. Моята баба ми е разказвала чудесни истории за Левски, който е бил в нашата къща, тъй като моите деди са били негови ятаци“, добавя Христина Петрова.

Проф. Пламен Митев пък потвърди, че Левски е бил в дома на Терзията, когато е ходел в Троян. „Това е доказано от много свидетелства. Той често е идвал в този район и е отсядал в дома на Найден Касъмски. Липсват сведения къде прекарва последните дни преди залавянето си. В неговото тефтерче е отбелязано, че между 1 и 25 декември пребивава в тайна къща. Разминават се мненията на изследователите. Повечето специалисти приемат, че е бил тогава в дома на Найден“, каза историкът.

Други изследователи приемат, че може да е намерил убежище в Ловеч.
„Едно от последните писма на Левски е писано на 12 декември. Той се обръща към ловчанлии, като от редовете става ясно, че ще отиде при тях и ще посочи кой е предателят. Това подсказва, че не е писано в Ловеч. Хипотезата, че след 10 декември е използвал тайна къща в града е най-недостоверната и смятам, че е останал в дома на Найден до последния момент. Оттам е тръгнал за Ловеч, за да се срещне с представителите на комитета в града“, добавя професорът.

„Тези места на паметта заслужават да бъдат поддържани, за да съхраним знанието за това, което се е случило преди толкова много години, тъй като пътят на Левски е важен за нас. Той е към неговата Голгота. В писмото от 12 декември той отбелязва, че е дошъл моментът и в близките дни ще бъде даден знак за предстоящото въстание“, заяви Пламен Митев.

„Да се запази едно такова място за бъдните поколения е изключително важно, но времето, в което живеем, е не толкова добро за опазване на нашите културни ценности, тъй като държавата няма необходимите възможности, а собствениците на такива имоти не могат сами да се справят. Обществото може само да си помогне, за да съхрани паметта за тези места“, подчерта историкът.

„Поддръжката на тази къща е много скъпа. На година струва 7000 лева. Успявали сме през годините да я запазим. Тя обаче е на 180 години. Горните греди не издържа на напрежението. Искам и отвътре и отвън да я възстановя, за да я запазим за поколенията. Надявам се вратите отново да са отворени за хора, които искат да я посетят и да видят къде е бил Левски, да тръгнат по неговите стъпки. Готова съм да я отворя за посетители“, каза още Христина Петрова.

„В Троянския манастир, в скривалището на Апостола се натъкнахме на рисунка на къщата на Найден от времето, когато страната ни е отбелязвала 100 години от рождението на Левски. Сега тя е превърната в исторически обект. Днес месеци, преди да отбележим 180 години от рождението на Апостола, какво се случва с обществото? Имаме ли нужда от памет за героите? Свободата и днес трябва да се брани. Свободен е само помнещият и признателен човек. Всичко друго е не свобода и маска на рушащо безразличие“, заяви репортерът на БНТ Йордан Димитров.