Пловдив може да построи сграда на своята опера на мястото на несъществуващата вече палата 1 в Международния панаир, съобщава "Монитор". Теренът е около 4-5 декара и се намира на атрактивно място в изложението. Той е ъглов, като от едната си страна граничи с река Марица, а другата е към бул. „Цар Борис Трети Обединител”.

Грубите сметки показват, че за инвестицията трябва да бъдат отделени 55-60 милиона лева. Това ще се случи, след като държавата в лицето на Министерството на културата, община Пловдив и панаирът сключат 3-странно споразумение. Това съобщиха кметът на Пловдив Иван Тотев, мажоритарният собственик на дружеството Георги Гергов и Вежди Рашидов.

Условието на Гергов е теренът да бъде използван само и единствено за тази цел и да не бъде преотреждан за някакво друго начинание. Община Пловдив пък получава 20,63% от държавния дял акции в дружеството, което прави местната власт директен партньор на Международния панаир, каза градоначалникът Тотев. Това ще се случи, след като на сесия в четвъртък местният парламент одобри предложението, което миналото лято бе отхвърлено. Тогава община Варна прие 29% от акциите на панаира, но Пловдив отхвърли своя дял с мотива за лошото финансово състояние на дружеството. В момента градоначалникът е на друго мнение. Според него „собствеността е вече ясна. Кредитор на Международния изложбен център е Българската банка за възстановяване и развитие, която е изцяло държавна”.

До решението, което официално бе обявено в понеделник, се стигна след сутрешна среща между Инициативен комитет за изграждане на пловдивска опера с разширения Председателски съвет на местния Общински съвет. Само за седмица от ИК са набрали 13 000 подписа за строителство на дом на операта в града, припомни кметът. В последната половин година са били обсъждани 8-9 терена в Пловдив, от които останали на финалната права само 4. Един от тях бил имот до река Марица между Захарния комбинат и хипермаркет „Лекси”, но бил отхвърлен, тъй като мястото не било подходящо. Поради същата причина бил отхвърлен терен под моста на Адата. Третият – Щабът на армията, също се оказал неподходящ, защото поделението е действащо. Така останал четвъртият вариант – Домът на операта да се построи в панаира.

„По 15 милиона на година да отделяме, ще построим операта в Пловдив. Ако съм министър, ще ги намерим парите”, каза двигателят на идеята Вежди Рашидов. И той, и кметът подчертаха важността на проекта, тъй като след години те може и да не са управляващи, но операта ще остане за града и пловдивчани.