Парламентарната външна комисия е възложила на Мария Габриел и на заместник-министъра на външните работи Елена Шекерлетова да проучат случая с черния списък на украинския сайт “Миротворец”. Това съобщи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който оглавява комисията:

“Абсолютно е недопустимо там да влизат журналисти българи и съответно зам.-председател на парламента. Това е недопустимо. Очакваме външната комисия и службите да ни отговорят, така че кой стои зад тези всичките хора”.

Председателят на Комисията за контрол над службите за сигурност в Народното събрание (НС) Даниел Митов съобщи, че свиква заседание на комисията във връзка със списъка с имена на българи врагове на Украйна в сайта “Миротворец”.

Преди това от БСП и “Възраждане” призоваха за спешни реакции на външно министерство и на спецслужбите заради вкараните имена на български политици, учени и журналисти в списъка на украинския сайт.

Велислава Дърева каза, че досега е открила имената на 17 българи в списъка в т. нар. “Чистилище” на сайта. Това са проф. Андрей Пантев, проф. Ваня Добрева, проф. Иво Христов, проф. Светлана Шаренкова, доц. Валентин Вацев, Георги Първанов, Велислава Дърева, Велиана Христова, Диляна Гайтанджиева, Елена Йончева, Румен Петков, Христо Георгиев, Христо Маринов, Николай Малинов, Магдалена Ташева, Волен Сидеров, Кристиан Вигенин.

“Миротворец” е украински сайт с база данни за лица, които Украйна счита за врагове на страната. Официално се нарича “Изследователски център за признаци на престъпления против националната сигурност, мира, човешката сигурност и международни правов ред на Украйна”, уточнява “Труд”.

Като адреси в горния десен ъгъл на сайта са посочени Ленгли, Вирджиния (където се намира централата на ЦРУ) и Варшава, Полша. Има две полета за администраторски достъп чрез потребителско име, парола и код - за украински и за чуждестранни служби.

Сайтът крие кой е собственикът и къде се хоства, показва проверка в световната база данни за домейни WHOIS. Всички данни за сайта са скрити чрез платформата Cloudflare.

Главната страница на “Миротворец” е с брутални снимки на трупове на руски войници.

“Миротворец” е създаден през 2014 г. по инициатива на тогавашния нещатен сътрудник на министъра на вътрешните работи на Украйна Антон Герашченко, който по-късно става зам.-министър в украинското МВР, оставайки на този пост до 2021 г.

От създаването му до средата на май 2016 г. “Миротворец” сочи като свои партньори украинското МВР, СБУ (Служба за сигурност на Украйна) и други официални силови структури.

Списъкът на “Миротворец” в момента обхваща над 6000 журналисти, политици, общественици от целия свят.

Писмо до посланика на Украйна в България Олеся Илашчук, в което се търси отговор на следните въпроси:

1. Сайтът “Миротворец” свързан ли е по някакъв начин с държавата Украйна и нейните служби за сигурност?

2. Има ли информация кой ръководи и включва хора в тези списъци?

3. Каква е официалната позиция на Украйна към този сайт?

4. Имате ли информация, че включването на човек във въпросните списъци води до реални действия срещу него?

Факсимиле на част от писмото на “Труд news” до посланика на Украйна Олeся Илашчук.

Позиция на посолството на Украйна: Уебсайтът е независим информационен ресурс

Във връзка с вниманието на българското общество към темата за включването на български обществени дейци и журналисти в списъка “Миротворец”, Посолството на Украйна информира, че уебсайтът “Миротворец” е независим информационен ресурс на обществена инициатива на Центъра за изследване на признаците на престъпления срещу националната сигурност на Украйна, мира и сигурността на човечеството и международния правов ред.

Информационното попълване на сайта “Миротворец” се осъществява от общоизвестни и общодостъпни отворени източници, които се използват изключително за научно-изследователски, творчески и журналистически цели.

Основните източници на информация, които се използват от Центъра “Миротворец”, са материали, публикувани в социалните мрежи, уеб издания, частни уеб страници, както и тези, които се излъчват по телевизионни и радио канали. Основателите на Центъра “Миротворец” уверяват, че извършват своята дейност в съответствие с действащото законодателство на Украйна и действащото международно право.

В същото време трябва да се отбележи, че през последните години руската федерация, като държава-агресор, предприемаше мерки за забрана на дейността на центъра “Миротворец”, по-специално изпращаше съответни призиви към ООН и УНИЦЕФ.

Отделно подчертаваме, че дейността на обществената организация “Миротворец” по никакъв начин не е свързана с работата на държавните институции на Украйна и не отразява официалната политика на Украинската държава.

Румен Петков, гл. редактор на “Поглед инфо”: Притеснявам се за близките си

Мисля, че съм попаднал в списъка заради едно посещение в Крим през 2018 г., където бях на една конференция. Не съм правил никакви изявления, които да дадат повод.

Конференцията беше за приятелството между България и Крим, посещавахме исторически места, където са били Кирил и Методий, бяхме в университета, имахме среща със студенти и преподаватели.

Притеснявам се от включването ми с списъка, притеснявам се най-вече за близките ми хора, виждаме какво става и човек не знае докъде могат да стигнат някои господа, които не се спират пред нищо. В ситуацията, в която ние се намираме в България, трудно можеш да разчиташ на държавна защита.

Елена Йончева, евродепутат: Сайтът не би съществувал, ако правителството реши да го забрани

Имам обяснение защо съм в списъка на “Миротворец”. Първо бяха записали, че съм ходила в Крим, но аз не съм била там по никакъв повод. След това информацията беше изтрита, заменена е с информация за филмите, които съм правила в Украйна.

Направих четири документални филма, основно снимахме в Киев по време на Майдана - през 2013-2014 г. Снимахме в Одеса и в Донецк, филмите бяха обективни, в “Миротворец” са взели скрийншотове от тях.

Във филмите са показани всички гледни точки и в най-голяма степен, позициите на хората, които участваха в Майдана. Снимахме доста дълго, почти на целия Майдан, който продължи над два месеца.

Моето обяснение защо съм попаднала в списъка е, че всеки който е снимал в Киев и е показал и някакви други позиции, попада в черни списъци и такъв е моят опит с първия черен списък по времето на Порошенко. Това е списък, в който попаднаха още 40 журналисти от 20 държави, които отразявахме събитията и в Киев, и в Източна Украйна.

В този списък бяхме обявени за врагове на Украйна, които представляват заплаха за националната сигурност и за суверенитета на страната. След силна международна реакция - европейска и американска, Киев бе принуден да премахне санкциите срещу 20 от журналистите. Това се случи 2016 година.

Списъкът в “Миротворец” също се мотивира с това, че включените в него са врагове на Украйна. Виждаме какво се случва там и аз не мога да си представя, че сайтът би могъл да съществува, ако правителството реши да го забрани.

Самият факт, че съпругата на Зеленски е попаднала в този сайт, а на следващия е била извадена, показва че има механизъм, по който сайтът да се редактира от тези, които са във властта, макар че тогава Зеленски беше кандидат за президент. Моят опит показва, че там попадат не тези, които са проруски настроени, а тези които се опитват да погледнат обективно на ситуацията.

В европарламента аз съм повдигала въпрос за спазването на човешките права, не само за “Миротворец”. В комисията ЛИБЕ сме обсъждали ситуацията в Украйна. Може да видите, че има резолюция на ЕП от 11 февруари 2021 г. Там има цял параграф, който призовава този сайт за бъде закрит.

Eдин журналист, ако е уверен, че върши професионално своята работа, не бива да се изненадва, че попада в някакви черни списъци.

Кристиан Вигенин, зам.-председател на НС: Настоявам всички български граждани да бъдат извадени от списъка

Не се страхувам, по-скоро съм разочарован и учуден, че в продължение на 2-3 дни държавата не предприема нищо. Едва вчера на заседание на външната комисия се започна дискусия, която се изрази в това, че другата седмица вероятно ще бъде поканена Мария Габриел и представители на службите.

От БСП настояваме всички включени български граждани в този списък да бъдат извадени от него. Смятам, че това е най-малкото, което България може да направи в този случай. Очаквам информация от службите ни, които не намериха за нужно да се свържат с мен и да дадат информация доколко хората в този списък са заплашени и необходими ли са мерки за защита им.

Разбирам, че в Украйна се случват ужасни неща, но не е причина на едро да се включват хора с техните лични данни в сайта, защото е пряко нарушение на правата на личността. Издават се дори смъртни присъди чрез включването на хора в този сайт. Аз не искам този случай да се използва допълнително за пропагандни цели, но очаквам българската държава и институциите да защитят българските граждани.

Вярвам, че Украйна би следвало да спазва елементарни принципи, да съблюдава правата на човека и да изпълнява международните си ангажименти.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук