Магдалена Гигова е дългогодишен журналист и неспасяем пътешественик. Написала е пет книги и е издала още шест в съавторство. В момента е водеща на предаването “Покана за пътуване” по програма “Христо Ботев” на БНР, което се излъчва всяка неделя от 18,30 часа. Също така е автор и водещ на предаването “Дромомания” по здравната телевизия Cоdе Hеаlth - всяка събота от 17 часа. Тя публикува пътеписите си в своя сайт www.drоmоmаniа.bg

От рубриката “Време за пътуване” на вестник “Над 55” ще научавате за интересни места по света и как да пътувате по-евтино и безопасно.

“Оманците са много възпитани, земни, добре говорещи, с отличен английски, услужливи, гостоприемни”, това са впечатленията на Петър Стоянов, професионален пътешественик, който се завърна неотдавна от Салала, най-непознатата за българите част от Оман. А там всъщност живее султанът и климатът е прекрасен, типичен за Индийския океан - 29 градуса минимална температура, 32 максимална. 

“Мястото е уникално, особено за региона на Близкия изток, продължава с разказа си Петър - известно освен с плажовете си, и със сезона Кхарийф. Той е само през юли и август всяка година. Характерен е със свежия си бриз, понеже всички мусони, които се зараждат в Индия, вятърът ги духа през океана и те се спират в планините на Салала.

И ако напишете името на тази оманска провинция в Гугъл, ще се появят повече снимки на водопади, ручеи и тучни поляни, отколкото на плажове или на характерната за държавата пустиня. Наистина това кътче е неповторимо! В целия Близък изток няма друго място, където да вали дъжд и където да е зелено”.

Според пътешественика в Оман човек вижда най-автентичната, най-чистата форма на живот не само в региона. Тук отношенията не са комерсиализирани и космополитни, хората се държат здраво за земята. Все едно да отидеш преди 50 години в Дубай.

Можеш да видиш оманците как живеят, как се хранят, как се отнасят един към друг. Интересното е, че в хотелите персоналът не е от филипинци или индийци. Всички са местни и се гордеят с това. Докато в останалите държави предпочитат да не работят в обслужващата сфера. 

“Ако ще ходите на сафари в пустинята, шофьорът също е оманец и с него можете да си говорите за живота, за нравите и обичаите. От него можете да научите повече, отколкото от екскурзовода. Този човек може да ви покани вечерта в дома си.

Да се храните със семейството му. Любопитното е, че хем са автентични традиционалисти, хем гостоприемството им е безкрайно - “Няма значение кой си и откъде си. Добре дошъл си в моя дом”. Иначе знаем, че ислямът държи мюсюлманите малко прикрити. И рядко биха отворили къщата си за друговерец. Докато оманците се гордеят с постигнатото, затова те канят да ти покажат къде живеят, да опиташ вкусната им домашна кухня. За тях е голяма чест, че ти, чуждоземецът, си дошъл и си почел техния дом.

В Дубай никой не би те допуснал до дома си. Може да правят бизнес с теб, но остават емоционално дистанцирани. Докато в Оман непланираните и неорганизирани срещи и възникнали приятелства са нещо съвсем естествено. Това е вълшебно преживяване за пътешественика - да се потопи в начина на живот, в традициите...”, допълва разказа си Петър Стоянов.

По негови наблюдения по улиците на Оман се движат предимно местни хора, нещо, което не е характерно за региона, където голям процент от населението са чужденци - както в емирствата, така и в Катар. 

В султаната е задължително жените да бъдат с покрити коси, но това важи само за оманките. Никой не налага подобно нещо на чужденките. Това се приема като културна особеност, а не като дистанция. 

В Салала най-интересните места и преживявания са свързани с Индийския океан. Ненапразно я наричат “Южните Малдиви”. Там основни атракции са наблюдаването на диви делфини и гърбати китове, плуването с шнорхел сред коралови рифове. От другата страна пък е безкрайната пустиня с джип-сафарита, пикници и спускане с бордове по дюните. 

В Оман има няколко места, където гнездят прочутите големи зелени костенурки. Едно от тях е на 150 км от Салала, но те се наблюдават в определени месеци от годината. В замяна на това подводният живот с кораловите рифове е също толкова богат, колкото на Малдивите.

Защото няма рифове, които да спират вълните. Всичко вълнуващо, каквото предлага Индийският океан, може да се види на място девствено и недокоснато от бързо пулсиращия свят. Незабравими са и разходките с местните лодки доу, които се правят без нито един пирон и според легендите с такава Синдбад Морякът е стигнал чак до Индонезия.

Извън морските и пустинни приключения, интересен е дворецът на султана, който е негова лятна резиденция. Той се нарича Al Husn и е построен през XVIII век. Руините на древното пристанище Sumhuram, което е било използвано още през IV век преди Христа, са разкрили пред археолозите множество артефакти.

Там са и останките от двореца на Савската царица и гроба на бащата на Дева Мария. Градският музей на Салала разполага с голяма колекция от вкаменелости, керамика и ръкописи. На 33 км от града е средновековната крепост Така, силно напомняща фортовете на кръстоносците. Белоснежният мавзолей на пророка Бин Али с два купола и огромен саркофаг вътре е в малкото градче Мирбат. 

“Кухнята на тази държава е великолепна, но типично арабската е примесена и с всичкото морско изобилие на Индийския океан - омари, риби, скариди”, събужда апетита ни Петър и добавя: “В близост до Салала се намира най-голямата точка в пустинята Уахиба, недокосната от човека. Тя може да се посети с еднодневна екскурзия до изумителните червени пясъци”. 

Освен това човек може да наблюдава и два природни феномена съвсем наблизо. В провинция Дофар има “магическа” тропическа гора, която не абсорбира влагата на земята, а напротив, освобождава я, като по този начин подхранва всичко наоколо. 

Друга загадъчна атракция е магнетичната планина между Мирбат и Салала. Ако спрете кола на пътя, тя сама ще изкачи баира. Струва си да припомним и че в древни времена легендарният път за благовония е минавал през Салала. А провинция Дофар била наричана “Земята на тамяна”, защото от нея тръгвала към Европа ценната смола. 

Магдалена Гигова

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук