Тропическият архипелаг Търкс енд Кайкос е кръстен на турски фес
Магдалена Гигова е дългогодишен журналист и неспасяем пътешественик. Написала е пет книги и е издала още шест в съавторство. В момента е водеща на предаването “Покана за пътуване” по програма “Христо Ботев” на БНР, което се излъчва всяка неделя от 18,30 часа. Също така е автор и водещ на предаването “Дромомания” по здравната телевизия Cоdе Hеаlth - всяка събота от 17 часа. Тя публикува пътеписите си в своя сайт www.drоmоmаniа.bg
От рубриката “Време за пътуване” на вестник “Над 55” ще научавате за интересни места по света и как да пътувате по-евтино и безопасно.
Островите Търкс енд Кайкос са британска задморска територия недалеч от Хаити. Странен, но и показателен е фактът, че до една от най-бедните държави е разположена една от най-скъпите.
Според легендата, наименованието на държавата произлиза от един особен вид червен кактус, който наподобявал фес. Викали му турския кактус. От музея за история на острова разказват, че по-късно открили и друг факт: най-ранното значение на думата “турци” на старите мореплавателски карти е означавало предупреждение за опасност от пирати.
Сред европейските мореплаватели чак до 18-и век думата “турчин” е била синоним за “морски разбойник”. По онова време из Средиземно море върлували османски наемници. Тъй като островната държавица Търкс енд Кайкос получава официалното си наименование през 18-и век, очевидно е, че тогавашните картографи погрешно са изтълкували предупрежденията за “пирати” като географско име.
Въпреки разкошните хотели, безкрайните плажове и гурме-ресторантите, на пръв поглед на Търкс енд Кайкос почти няма хора. Общото впечатление е, че цялата страна е един добър курортен ризорт.
Всичко е задушевно, по домашному. И макар че далеч не всеки може да си позволи да отседне там, липсват блясъкът и патосът на Сейнт Барт или типичните американски туристи на Бахамите.
Да, островите са райски, без тайфуни, скалисти брегове, с километрични плажове. Изобщо, гледките са като от реклама. Пустотата се нарушава само от редки гмуркачи с маски и шнорхели, които наблюдават стрелкащи се тропически рибки между кораловите плантации. И тази красота е на броени метри от брега в топлото галещо море.
За съжаление, по крайбрежието усилено се строи, макар засега повечето сгради да са едноетажни, потънали в зеленина. Всяка втора къща се продава, но за цените е по-добре да не питате.
Търкс и Кайкос всъщност са 30 острова. Някои от тях на пръв поглед са необитаеми, но сред палмите са замаскирани фантастичните имения на знаменитости. Други наистина се гордеят с липсата на население и плажовете като от реклама на бански костюми, трети примамват с пиратски пещери и легенди за съкровища.
И както вече ви предупредих, на тези райски късчета земя няма нищо евтино. Цените на хотелите са два-три пъти по-високи, отколкото на подобни курорти. Тризвездно настаняване далеч от морето излиза около 250 долара на нощ. Стая в ризорт на брега на морето рязко скача до 1000 долара. При късмет можете да намерите стая с бокс под наем за 100. В ресторантите няма порция, по-евтина от 25 долара, но на местните пазари, откъдето пазарува населението, можете да си купите продукти на по-достъпни цени.
За 20-минутно пътуване таксито ще ви одруса със 100 долара. И изобщо банкнотата с Бенджамин Франклин на Търкс енд Кайкос за нищо я нямат. Някак дори ми се отрази освежаващо новината, че националният отбор на островите официално е обявен за най-лошия тим в света.
Ако все пак решите да се прежалите финансово и стигнете до столицата Кокбърн таун, няма да ви е необходима нито виза, нито ваксинации. Достатъчно е да представите на границата паспорт с валидност до 6 месеца и да уверите, че няма да останете повече от 30 дни.
Най-практичният начин за придвижване е с кола под наем, стига да нямате против шофирането в ляво движение. Ако не ви стиска, можете да наемете велосипед или да вземете такси.
Между по-големите острови летят хидроплани и хеликоптери. А онзи, на който е единственото летище Провиденсиалес, се гордее и с едничката автобусна линия в държавата от Подветрената улица до залива Саподиля. Платноходки пък свързват Северния Кайкос с Южния Кайкос.
Престъпност почти няма, освен от джебчии-гастрольори, които пристигат за ден-два с някой кораб и отплават с плячката. Спокойно можете да ядете и улична храна и да хапвате зеленчуци и плодове след задължително миене. По-разумно е да пиете бутилирана вода, но не и да изпадате в крайности, като си миете и зъбите с нея.
Най-добрите (разбирайте най-скъпите) магазини се намират на остров Гранд Търк. Но и на останалите можете да намерите същите сувенири от миди, украшения със седеф, ръчно правени сапуни, соли за вана...
Тропическият климат се смекчава от пасатите. Затова от март до ноември средната температура е 27 градуса. Дъждовният период е от декември до февруари, но валежите не са проливни. В периода между юни и ноември има опасност от циклони, особено в разгара на лятото. Затова точно тогава круизните кораби не пътуват до островите. Най-подходящото време за посещение на архипелага е от март до ноември.
Освен излежаването на плажа и плуването с шнорхел, на Търкс енд Кайкос има 33 резервата и подходящи места за гмуркане, езера с големи популации на птици, които често са обект на наблюдение от любители-орнитолози, и различни животни.
Високите скали на плажовете на Средния Кайкос го отличават от останалите острови, които са плоски атоли. В Националния парк “Конк Бар Кейв” се намират зрелищни пещери, които могат да бъдат изследвани с гид, който ще ви води по подземните коридори, докато ви разказва историята на свещеното за индианците лукей място отпреди 600 години.
Остров Провиденсиалес привлича пътешествениците с огромния си пясъчен плаж Грейс бей, където се намират ресторанти, магазини и хотели. На Западния Кайкос гмуркачите могат да се възхищават отблизо на уникални черни корали.
Докато на Северния Кайкос плажове от типа на Уитби и Пъмпкин Блъф превръщат туристите в робинзоновци. Средният Кайкос се отличава с мангрови и борови гори и рифове. Южният се гордее с хиляди омари, готови да скочат в тенджерата, а от Гранд Търк и Солт Кайем могат да се наблюдават китове в периода от януари до март и всякакви тропически риби по всяко време.
В резерватите живеят различни видове животни, като розови фламинго, игуани, костенурки, китове, делфини и омари. Между селата се срещат диви магарета и, колкото и да е странно, глутници зли кучета.
В галериите са неизбежни срещите с местни художници-наивисти, чиито платна с ярки краски възпяват природата на Търк енд Кайкос. Една такава картина ще донесе слънцето на Карибите във вашия дом.
Магдалена Гигова
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: