Само един щам на хантавирус се предава от човек на човек

Най-застрашени от заразяване са горските работници, земеделците и хората, заети в поддръжката на складове и стари постройки

https://blitz.bg/zdraveopazvane/samo-edin-shtam-na-hantavirus-se-predava-ot-chovek-na-chovek_news1151086.html Blitz.bg
© Shutterstock

Няма опасност от епидемия от хантавирус у нас, тъй като освен аржентинския щам „Андес“, заболяването не се предава от човек на човек.

Въпреки това, инфекцията остава професионален риск за работещите на открито и в запрашена среда, коментира в Сливен вирусологът проф. д-р Радка Аргирова, цитирана от bTV.

"Най-застрашени от заразяване са горските работници, земеделците и хората, заети в поддръжката на складове и стари постройки. Вирусът се пренася чрез гризачи, а инфектирането става най-често при вдишване на запрашен въздух, съдържащ остатъци от техните екскременти. Проф. Аргирова е категорична, че макар заболяването да е тежко за отделния индивид, липсва механизъм за масова епидемия.

„Недейте да мислите за епидемия. Няма условия за епидемия. Не може всички да погълнем замърсени храни или каквото е да е било, предмети някакви от такива животни. Това не е вирусът с капацитет да разгърне епидемия. “, посочи експертът.

Според нея няма опасност.

"Имаме всички случаи на хантавирусни инфекции. По света има в порядъка на хиляди, по света, и у нас има такива случаи. Това са хора, които обикновено, те знаят обаче как да се пазят. Това са хора, които работят в горски, малко по-диви места.

Например могат да бъдат ловци, могат да бъдат ветеринарни лекари или техници, които се занимават с диви животни, отглеждат, и в тази среда, която е съвсем дива, така не подлежи на никаква санитарна обработка, може да се случи, ако не спазват съответната хигиена, което е най-важното. Може да се случи такова заразяване", заяви проф. Аргирова. 

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай