С50% е скочила цената на самолетните билети, пише „Телеграф“. Според експерти в туристическия бранш, ако преди средната цена на едно пътуване с нискотарифна авиокомпания до Европа и обратно е излизало около 200 лв., то сега цената е 300, или 50% нагоре. За база на сравнението е използвана 2019 г. като последната преди пандемията.

Цените на самолетните билети през 2020 и 2021 г. заради ограниченията в пътуването и паниката от болестта бяха изключително ниски и в сравнение с тях настоящото поскъпване в определени случаи е дори 100%.

Джоб

Пътници споделиха, че в момента билетите за 4-5 месеца напред са на цени значително по-високи от преди пандемията. „Пътувам София-Лондон непрекъснато от 10 години насам. Просто знам цените наизуст. В момента билетите за предстоящата Коледа и Нова година в едната посока са над 100 паунда.

Преди пандемията нормалната цена при закупуване на коледни билети през лятото бе около 65 паунда“, сподели нашенец, строителен инженер на Острова.

Горива

Една от основните причини за по-скъпите билети е скокът на цената на самолетното гориво, което е нефтопродукт и се движи с цената на нефта, поскъпнал рекордно след руската агресия в Украйна. Според експерти горивото влияе включително и на методологията по описването на крайната цена. Базовият компонент там е себестойността за авиокомпанията, а на второ място идват таксите - летищни и такива за прелитане през въздушното пространство на различни държави.

Сега обаче силно натежава третият компонент - горивото, като много авиокомпании го изваждат на отделен ред в цената. Причината е, че искат ясно да покажат на клиентите си защо билетите им са толкова скъпи и да прехвърлят поне малко от гнева им в друга посока, сочат специалистите в бранша.

Аванс

Друга причина за сериозното поскъпване на билетите е фактът, че през 2022 г. голяма част от пътуванията се резервират в последния момент. Това се случва най-вече заради лошия спомен от пандемията с всичките ограничения за пътуване, локдауни, промени в правилата, ковид тестове и милиони отменени полети и почивки.

Изгубените пари от провалени пътувания през пандемията са останали като лош спомен в обществото и затова днес всеки чака до последно, за да закупи билет.

По информация на туристически агенции, в момента пътниците масово резервират до месец - максимум два преди пътуване и резервации за 6-9 месеца напред са много по-редки спрямо практиките от миналото. По тази причина в желанието си за по-голяма сигурност на плановете пасажерите плащат много повече заради краткия период до полета.

Търсене

Според експертите обаче основната причина за якия скок на цените на билетите е чисто пазарен - огромно търсене и свито предлагане. Причината за високото търсене е отминаването на пандемията и освобождаването на пътуванията по целия свят.

Наблюдатели на пазара описват настоящия бум на пътуванията като revenge travel (б.р. - пътуване с цел наваксване на пропуснатото) след последните две години. Запознати от бранша обрисуват потребителското поведение в последните месеци като „инат“ до степен, че меракът за пътуване е по-силен от всяка цена на билетите.

Предлагане

Предлагането, от друга страна, остава ниско, като през лято 2022 г. седалките в самолетите в световен план все още са на 80% от броя им през лятото на 2019 г. Причината е основно в недостига на хора по всички етапи на самолетното пътуване - от пилоти през стюардеси, наземно обслужване и ръководител полети, освободени от работа през пандемията.

Очакванията са проблемът с човешките ресурси в сектора да продължи поне до пролетта на 2023 г., когато нещата ще се нормализират. Дотогава според анализатори на пазара се очаква и цените да са скочили дотолкова, че желанието за пътуване на всяка цена да секне и това постепенно да намали и търсенето.

Лъснаха ВИП салона на летище София

Обновени са обекти на Терминал 2 на летище София, съобщиха от аеропорта. Става дума за бизнес салон Aspire, който предлага WiFi, телевизия, храни и напитки. Салонът се намира на ниво нула, след преминаване на проверки сигурност и паспортен контрол.

В него има и обособена зона за пушене, която е единствена в гранична зона. Обновено е и заведение до изход 12. Очаква се в следващите две седмици да завърши обновяването и на други обекти на Терминал 2, допълват от летището. 

Полетът на връщане по-скъп

Различното темпо на възстановяването след пандемията е дало отражение и на цените на полетите по посока на движението. Заради по-бързото събуждане на търсенето в Западна Европа в момента билет оттам за Източна Европа е по-скъп с около 30% спрямо същия, но в обратната посока. Така например еднопосочният билет София-Париж в произволен ден през октомври с една от нискотарифните авиокомпании излиза 59 евро, докато в обратна посока цената е 79.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук