СДС настоява новият кабинет да е реплика на този в оставка, Борисов отхвърли вариант да е премиер
Патриотите са против правителство, което да променя Изборния кодекс
В четвъртък вечер в Брюксел, където беше за заседание на Европейския съвет, Борисов заяви пред журналисти: "Заслужава си да се оттегли малко времето точно с толкова, колкото да се приеме Избирателният закон съгласно референдума. Дали ще оставим тези министри, дали други, ще се намери вариант". След изявлението му от ГЕРБ, ПФ и Реформаторския блок започнаха неофициални консултации за съставяне на кабинет. Шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че шансовете за съставяне на кабинет са около 20 процента и в понеделник ще се проведат официални консултации.
Тези, които имат претенции - да излъчат премиер
"Тези, които имат претенциите, че могат – нека си излъчат премиер", каза в събота Борисов, няколко часа след като лидерът на СДС Божидар Лукарски призова новият кабинет да бъде със същия персонален състав като този в оставка.
"Казали сме единствено, че сме длъжни да им отговорим с ангажимента от коалиционното споразумение. Това значи, че премиерът, министрите и отговорността е тяхна", заяви Борисов. Той подчерта, че партията му би дала подкрепа, само за да продължи работата по темите, залегнали в управленската програма, като справянето с бежанската вълна, битовата престъпност.
Премиерът избегна директен отговор на въпроса дали е склонен на споменатия по-рано през деня от президента Росен Плевнелив вариант правителството му да бъде назначено и за служебно: "Това не ми е интересно да си го мисля. Ние затова толкова настоявахме да се излъчи служебно правителство, което да кара до март. Ако имаше отговорни политици, опозицията щеше да каже "Това правителство да остане още 20 дни", както направи ДПС. По-логично от това няма. Вместо това вървят приказки, че ние заради власт, лъжи и манипулации искаме да стоим. Срещу нас няма политическа класа".
Идеите на Лукарски
По-рано през деня лидерът на СДС Божидар Лукарски заяви, че СДС си поставя срок до 23 декември да бъде гласувано евентуално правителство с мандата на Реформаторския блок.
Идеята му бе бъдещият кабинет да повтаря състава на настоящия. Преди седмица именно неговата формация поиска преразглеждане на решение на РБ да не се правят опити за съставяне на кабинет. В резултат – блокът прие получения от президента Плевнелиев мандат и обяви, че ще преговаря с настоящите си партньори за ново правителство в рамките на този парламент.
Реформаторите са си дали публично срок до понеделник, за да имат решение дали ще върнат мандата неизпълнен, или ще съставят правителство и да отменят сценария за предсрочни парламентарни избори.
В събота в интервю за “Дарик“ Божидар Лукарски повтори аргументите, с които Бойко Борисов обясни смисъла от съставяне на кабинет сега вместо предсрочни избори: приемане на ново изборна законодателство и промяна в избирателната система, възпроизвеждане на сложната политическа конфигурация и след нов вот, нестабилност в администрацията при поредица от служебни правителства, нужда от стабилност на страната преди скорошното председателство на Евросъюза и трагедии като взрива в Хитрино.
Трябва бързо да се върви към правителство, най-малкото защото парламентът ще излезе във ваканция и преди това трябва да сме наясно какво правим, каза той. Последният работен ден на Народното събрание е този петък - 23 декември. "Ако решим да размотаване, можем да не върнем мандата до 22 януари, но няма да го направим", каза лидерът на СДС.
Той отрече вече да е обсъждано дали Патриотичния фронт ще има министри и подчерта, че засега основният проблем е осигуряването на стабилно управление, а персоналният състав на Министерския съвет не стои на дневен ред.
В отговор на въпрос лидерът на СДС каза, че намира работата на всичките си колеги-министри за добра. Уточни, че не вижда причина военният министър Николай Ненчев да не остане в нов кабинет, както гласяха вчера неофициални коментари от депутати. "Стоим зад нашите министри, не съм чул такива податки за смяна на министъра на отбраната и не виждам защо", коментира Лукарски.
Той не изключи варианта избрано сега правителство да изкара целия мандат на 43-ото Народно събрание, като напомни, че България е една от европейските страни, в които правителствата най-рядко изпълняват пълния си мандат, а това не е признак на стабилност.
Лукарски каза, че условията, които Патриотичния фронт постави за подкрепа на правителство с мандата на Реформаторите са преодолими. По думите му дори изискването за увеличаване на минималните пенсии е постижимо, въпреки че по-рано ГЕРБ категорично отхвърлиха тази възможност, защото ще застраши бюджета, а това беше основната декларирана от тях причина да се откажат да преговарят за кабинет с мандата на Патриотите.
Лукарски коментира и че приемането на антикорупционния закон не може да е пречка за участие на Движение България на гражданите в нов кабинет. Тази седмица от партията на Меглена Кунева, която също е част от управляващото крило на РБ, обявиха, че няма да преговарят, ако законът не бъде одобрен, а Патриотите отказаха да подкрепят вкарването му в зала. В събота обаче Лукарски обясни, че забележките на фронта са "по-скоро технически", а това стана ясно и преди ден от обясненията на Валери Симеонов пред Нова телевизия.
В ГЕРБ скептични към ново правителство
Далеч от оптимизма на Лукарски пък бяха редица ключови фигури от ГЕРБ, които медийно подгряха отказа на Борисов да е премиер.
Пред Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов беше категоричен, че в този парламент няма да има ново правителство с премиер Бойко Борисов.
“Правителство с премиер Борисов ще има само след нови избори. Той няма как да е премиер в кабинет с друг мандатоносител, може да бъде само, когато му е връчен първи мандат от президента", обясни министърът в оставка. Наред с това той обясни, че без премиер Борисов пък не вижда правителство в този парламент. По тази причина шаносвете за правителство клонят към нула.
Столичният кмет и заместник-председател на ГЕРБ Йорданка Фандъкова също заяви, че е скептична за възможностите за съставяне на ново правителство. Не участвам в преговорите, но съм скептична за положителен изход от тях, коментира тя пред Дарик. Фандъкова обаче не изключи вариант ГЕРБ да не участва, но да подкрепи съставен от Реформаторския блок кабинет.
По думите на Цветан Цветанов пък до момента не е обсъждам вариант политик от ГЕРБ да застане начело на кабинет с мандат на РБ.
На въпрос дали Борисов трябва да остане премиер, Цветанов посочи, че партийният лидер е заявил ясно намеренията си още по време на президентската кампания и е подал оставка след балотажа, както е обещал.
Всички представители на ГЕРБ се застъпиха за въвеждане на резултатите от референдума за мажоритарен вот. И посочиха промени в Изборния кодекс като единствена причина за съставяне на кабинет.
Въвеждане на мажоритарен вот не може да е останование за кабинет
Патриотите пък, които бяха най-големите застъпници на тезата за нов кабинет, обаче смятат, че ако това ще е причината за съставяне на правителство, то тя е несъстоятелна.
“Ако се носи политическа отговорност - да се носи, ако не - хайде да приключваме тази година и да вървим към нови избори. Промяната в изборното законодателство за мажоритарни избори не е сериозна причина за отлагане. Дори е абсолютно несериозна причина", каза Красимир Каракачанов.
Обединените патриоти, в които се включва и Патриотичният фронт, са категорично против мажоритарна изборна система и съобразяването с резултатите от референдума, иницииран от Шоуто на Слави Трифонов. "Естествено, че сме против мажоритарния избор. Има закон и в случая законът не е изпълнен - по закон гласовете в този референдум не са достатъчни, за да е задължително това условие. Референдумът беше чисто популистка игра. Да постаявяш мажоритарния избор като една панацея, че това ще реши проблемите в българския обществен живот и в икономика, здравеопазване и в какво ли не - това просто не е вярно, това е лъжа", коментира той.
По-късно през деня партньорите на ВМРО и Красимир Каракачанов - НФСБ се разграничиха от думите му с писмена позиция. В нея Валери Симеонов твърди, че подобни решения не били обсъждани в парламентарната група на патриотите.
Вечерен призив на Борисов: Депутатите да намалят ваканцията си
В събота късно вечерта пък от Хитрино Борисов призова парламента да съкрати Коледната си ваканция, за да се заеме с промените в избирателната система.
Той обвини останалите партии, че са използвали националното допитване и са го тълкували като протестен вот за ГЕРБ, а сега се измъкват от отговорността да променят Изборния кодекс с липсата на време преди очертаващото се скорошно разпускане на Народното събрание.
"Защо няма време? Предлагам им да си махнат коледната ваканция, тя е по-дълга от тази на учениците. Без коледна ваканция и с нов Избирателен кодекс, съобразен с референдума. Защо не го направят?", попита риторично пред медиите премиерът в Хитрино, цитиран от агенция "Фокус".
По-рано тази седмица по предложение на ГЕРБ депутатите запазиха дългата си почивка за коледните и новогодишните празници.
Последвайте ни
0 Коментара: