Сергей Антонов мечтаел да се прибере в София и да слуша Лили Иванова
Искаше ново дело да го признае за невинен
Най-общо това бяха причините да се роди българската следа и невинен гражданин да бъде въвлечен в едно от най-големите престъпления на века -атентатът срещу папа Йоан-Павел Втори. През последните тридесет години за него бяха написани книги, хиляди статии, радиопиеса. Като че ли всичко вече е казано. Връщаме се към този случай, за да напомним за човека, който най-много изстрада и дори плати и с живота си клеветата. На 11 юли 1948 година в София е роден Сергей Антонов. Точно преди седемдесет години.
На 13 май 1981 година в 17,17 часа на площад „Свети Петър” в Рим е прострелян в гърдите папа Йоан-Павел Втори. Францисканската монахиня Лучия Джудиче се хвърля срещу килъра, увисва на ръката му и благодарение на тази й саможертва, килърът е заловен. Казва се Али Агджа на 23 години, член на дясната терористична организация „Сивите вълци”. Лежал зад решетките в Турция за убийството на главния редактор на вестник „Миллиет” Абди Ипекчи. Избягал от затвора. След четирите изстрела лекарите правят необходимото. Операцията е успешна и Светият отец е спасен.
На 25 ноември 1982 година в Рим е арестуван Сергей Антонов, служител в авиокомпания „Балкан”. Обинението е, че е съучастник на атентатора, човекът, който трябвало да се погрижи за неговото извеждане от мястото на атентата. Полицията търси още двама българи, служителите на посолството ни: Желю Василев и Тодор Айвазов.
Така започва сагата на Антонов. Тя ще продължи две години и шест месеца. Масло в огъня на шумния съдебен скандал ще налива и американската журналистка Клеър Стърлинг, публикувала книгата си „Времето на убийците”. В нея тя за първи път пише за българска следа в покушението срещу главата на Римокатолическата църква.
Сергей Антонов е определен за главен герой в тази жестока пиеса не случайно. Ето как обясняваше избора му човекът, който знаеше всяка дума на съдебната сага: преводачът на посолството ни в Рим, вече покойния Асен Марчевски: „ Той беше най-кротък и най-беззащитен. Жена му се беше прибрала в България. Бе останал сам в чужда държава. Фин, интелигентен, кротък, работлив, честен, точен, затова го държаха близо три мандата. Иначе в авиокомпанията ги сменяха през три години. А инсинуациите, че е бил човек на службите, са напълно несъстоятелни. Сергей беше най-малко способен на такова нещо.”
И така ЦРУ, италианските служби, Ватикана или кой знае кой решават да намесят България в световното престъпление. Атаката може да започне, след като намерят подходящия човек. Добре е той да не е дипломат, защото ще има имунитет. По-уязвими са хората от техническите служби. Те нямат никаква защита и могат да бъдат арестувани винаги, дори и по дребен повод. Така, може би, се е стигнало до Антонов - най-подходящият обект.
Битката започва. Един невинен, честен и скромен човек, срещу безскрупулен убиец. Двамата се коренно различни по всичко: характери, морал, възпитание.
Идвах у вас да пием чай. Поднесе го жена ти Росица - твърди турчинът на следствието. Разбира се, това е лъжа, по това време съпругата е в България. Може да се докаже с паспорта й.
На цялата тази мерска лъжа Антонов отговаря в своя типичен интелигентен стил:
Какъв невероятен
лъжец, господин
съдия -
и гледа в земята.
За разлика от българина в килията си килърът има телевизор, радио, получава всички вестници и гради измислиците на базата на това, което чете от тях. В отбора на Агджа е и цялото италианско правосъдие и дори държава.
По време на разпитите българинът е пестелив на думи. Повтаря постоянно : Аз съм невинен. Истината ще възтържествува. С времето приказките му стават доста странни, твърдеше Марчевски: Говорел: София е хубав град. Ще си отида в София и ще слушам Лили Иванова.
Той силно се е вълнувал от идеята авиокомпанията да въведе бизнес класа в самолетите и по този начин разко да увеличи пътниците. По време на делото това го е занимавало повече от самия процес. Когато в съда са го питали как се казва жена му, той отговорил: Не знам. Това станало причина да бъде изтеглен от заседанията на трибунала. Може би тези факти са най-доброто потвърждение на подозренията, че докато е бил в ареста, Сергей е бил атакуван с психотропни вещества. Че зад решетките усилено са съсипвали здравето му.
Че Антонов е невинен говори най-вече фактът, че е арестуван близо година и половина след покушението. Ако е бил замесен в атентата, най-логичното е, да бъде прибран в България веднага. А той е останал да си работи , да посреща и изпраща самолетите и пътниците, нещо коетоеи вършил с голяма любов.
Следствието също не се притеснява да лансира измислици: Дори доста години след процеса следователят Фернандо Импозимато продължаваше да повтаря лъжата , че Сергей е превозил трима турски терористи до площад „Свети Петър” . Според свидетелите обаче на същия ден, 13 май, от 10,30 до 17,15, той е работил в бюрото, говорил е по телефона, продавал е билети и там служителите са чули новината за покушението срещу папата.
Въпросът кой стои зад атентата остава неразгадан и до днес. В различни версии се посочват доста поръчители, като се почне от КГБ, ЦРУ, Италианските служби, „Сивите вълци”, та се стигне чак до Ватикана, където имало недоволни от шефа си поляк.
В крайна сметка след близо хиляда дни съдебната сага приключва. Сергей Антонов е освободен поради липса на доказателста. И това решение не само не е правно обосновано, но е дори цинично. Справедливостта изискваше той да бъде обявен за невинен. Какъвто всъщност е. Но тогава колко ще струва 38-часовата обвинителна реч на прокурора. И как ще се оправдаят трите милиарда долара, които данъкоплатците от Ботуша платиха за целия този пошъл спектакъл: За охраните, заседанията, пропагандата. Или в крайна сметка за... нищото. Това би било истинско харакири, което съдебната система и държавата не може да понесе!
Днес когато Сергей Антонов го няма, че е бил невинен твърдят високопоставени италиански държавници, наскоро посетилият България негов адвокат, дори самият папа Йоан-Павел Втори . Преводачът Марчевски лично е чул и превел на президента Първанов думите му: Аз никога не съм вярвал в българската следа.
Странно защо обаче в първите години на демокрацията, не един и двама от новоизлюпените държавници, много биха се радвали, това да не е така. Един премиер високо тръбеше: че
ще направи
всичко възможно
истината за
участието
на България в
атентата да се
докаже
А впоследствие той не само не посипа главата си с пепел, но дори не се извини.
Защо на Сергей Антонов, въпреки че не е герой, въпреки че не стана Георги Димитров, победителят в Лайпциг, а си остана един обикновен, скромен човек трябва да се кръсти улица и дори да има паметник? Защото той пропиля живота си и достойно защити България. Той не обвини родината си, не се продаде за много пари, каквито варианти сигурно са му предлагани. Той все пак издържа. На всичко. И на това, което ние не знаем. В дома си се прибира развалина. Жена му вече го е напуснала, приютява го майка му. Държавата се отчита с едно тържествено посрещане на летище София и го забравя. Авиокомпанията му подхвърля дребна заплата и формална службица. После му отреждат и мизерна пенсия. А той искаше да се защити достойнството му. Да се възобнови делото и се произнесе присъда: Невинен. Какъвто всъщност бе. Искаше среща с Тодор Живков, но Първият не намери време за него.
Даваме си сметка, че много от написаното в този текст повтаря известни факти и истини. Правим го съзнателно. Защото бързо забравяме. За да не се питат младите, които може би някога ще живеят на улица „Сергей Антонов”: Абе кой е този човек? И да знаят, че той никога не каза нищо лошо за родината си, не излезе на улицата без чист костюм и вратовръзка и винаги се е изправял от продъненото си легло и е заставал мирно, когато в полунощ, държавната ни телевизия, пусне химна на Република България.
Йоан-Павел Втори не вярва в клеветите
Александър Балкански, самият той католик, приел без колебание. Така любезни се разделили с духовника. Веднага след това обаче си дал сметка, че тази необмислена постъпка може да му струва доста скъпо. Заради подобна волност негов колега изписал в България килограми хартия с обяснение.
Малко притеснен и за да се застрахова Александър веднага тръгнал с колата си към посолството на София в Рим. Искал да уведоми лично посланика и от него да получи разрешение да участва в програмата.
Негово Превъзходителство, в случая другарят Райко Николов , спокойно изслушал всичко, което Балкански сметнал за нужно да му каже и веднага отсякъл:
- Разбира се , че ще отидеш. Поканата идва точно навреме. На 7 януари сутринта, ден след спектакъла е следващото заседание по „Делото Антонов“. Направи всичко възможно да се добереш до папата и да му кажеш, че нашият сънародник е невинен. Да го помилва .
- Ще направя каквото мога - казал Балкански, но за сетен път си спомнил мъките, през които минал колегата му и помолил.
- Притеснен съм , не може ли да получим разрешение и от София. Нека и там знаят.
Благословията и от две министерства - външното и културното , пристигнала след минути. На раздяла посланикът пак напомнил: И не забравяйте, да кажате за Сергей Антонов.
В караваната Балкански още веднъж обмислил плана. На красива снимка на трупата подписите си сложили всички артисти. Поставили я в рамка. - Милена, сега всичко е в твои ръце, казал си на ум.
На дванадесет години Милена говорела много добре италиански. Александър я видял в някакво училище. Взел я още дете. В цирка е отгледана. Тя била връхчето на трупата и най-малкото и чаровно създание. Истински талисман.
Рано сутринта от площада пред цирк „Медрано“ тръгнал внушителен кортеж . Предвождала го полицейска кола, а след нея мотоциклет със синя лампа. В автобуса с герба на „Ватикана“ се возели дванадесет души: „Трупа Балкански“.
Пред залата мъже с черни костюми дълго проверявали всеки поотделно, а с шишове пробождали матрака им. После се захванали с трамплина и кокилите, като развили всяко болче. Стрелките на часовниците вече застрашително се приближавали към часа, определен за начало на спектакъла, но с поведението си мрачните мъже показвали, че никой няма да влезе в залата, преди да приключи щателната им проверка. Накрая като се убедили, че всичко е наред, им дали път: - Успех.
В залата, докато някакъв свещеник с внушителен ръст и напевен глас, четял божественото си слово, акробатите бързо подредили реквизита си. С един поглед Сашо обходил пълната зала: трона на папата, на десет метра от сцената , внушителните по ръст гвардейци от охраната .
Още при първите трикове публиката се оживила. Чу ли се ръкопляскания, но не и обичайното тропане и викане. Явно и зрителите били инструктирани как да се държат. Един фотограф снимал номера им през всичкото време.
Номерът свършил, артистите поздравявали публиката, когато папата станал, слязъл по стълбите и спрял пред елегантната възрастна дама, седнала на първия ред. Лола Орлондо Малеволти, майката на Балкански.
- Благословена да сте - казал и тръгнал обратно към трона си. Тогава Милена, под погледа на охранителите от швейцарската гвардия, застанала на пътя му. Той спрял. Дошли и другите. Малката акробатка му подала снимката и казала на италиански:
- Ние сме от България, родината на Сергей Антонов. Той е невинен. Моля ви, помилвайте го.
Думите й чули всички слушатели на радио „Ватикана“, което директно предавало аудиенцията .
Йоан-Павел Втори я погалил по главата и докато тя му целувала ръка, отвърнал:
- Знам. Знам.
Исак ГОЗЕС
Последвайте ни
0 Коментара: