Парламентарната комисия по отбрана подкрепи проект на решение за приемане на проект за инвестиционен разход „Придобиване на зенитно-ракетни комплекси“. Предложението е внесено от Министерския съвет на 1 август.

Десет депутати гласуваха „за“, против – нямаше, а трима гласуваха „въздържал се“.

Стойността на първия етап от проекта е 356 184 633 лв., се посочва в проекта. Настоящият проект обхваща значителни по обем и сложност дейности, които изискват детайлно планиране и координация, обхващайки продължителен период от време.

Първият етап след сключване на договора ще бъде осъществен в рамките до 39 месеца (с придобиването на първоначални отбранителни способности). Реализирането на последващите етапи ще са с времеви параметри в съответствие с разполагаемия финансов ресурс.

В проекта се посочва, че се предвижда придобиването на два броя зенитно-ракетни комплекси (ЗРК) с голям обсег на действие и на осем броя ЗРК със среден обсег на действие.

Придобиването на тази техника ще допринесе за изграждане и поддържане на допълнителни способности за охрана, отбрана и контрол на въздушното и морски пространства, за изпълнение на задачи по защита на удари от въздуха по стратегически обекти и по обекти от критичната инфраструктура на страната, както и възможност за включването им в Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО.

С решение от 2023 г. Министерският съвет одобри проекта на Меморандум за разбирателство относно закупуване на наземни системи за ПВО в рамките на Инициативата „Щит на европейското небе“ като основа за водене на преговори и упълномощи министъра на отбраната да проведе преговорите и да подпише Меморандума, пише в мотивите на предложението.

В тази връзка в периода 22-24 юли 2024 г. в Министерството на отбраната бяха проведени работни срещи с представители на Федералното министерство на отбраната на Германия и на германската компания „Diehl Defence” относно придобиване на наземни системи за ПВО „lRlS-T” в рамките на Инициативата „Щит на европейското небе“ (ESSI).

Подписването на програмно споразумение ще предостави възможност на страната ни да се възползва от условията на вече сключения договор за доставка на Федералното министерство на отбраната с производителя „Diehl Defence", пише още в мотивите.

В хода на дискусиите и след получени разяснения от германска страна, българската страна заяви намерение за закупуване един брой „lRlS-T SLM” на обща стойност 356 184 633 лева. Допълнително е предвидена възможност за закупуване на до пет броя „lRlS-T SLM” и на един брой система за далечен обсег „lRlS-T SLX”, като бяха предоставени и цени за тях до 2032 г.

Предвижда се първият етап на Проект „Придобиване на зенитно-ракетни комплекси” да се финансира от разходите за отбрана на България, както и от постъпилите през 2024 г. и от очакваните през 2025 г. компенсаторни суми за предоставени дарения на въоръжения и техника.

За тази цел през съответните години разходите за отбрана следва да бъдат на нива, позволяващи осигуряването на необходимия финансов ресурс, включващ както посочените средства по договора, така и необходимите разходи за ДДС, мита и транспортни разходи.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!