Вирусът по дребния рогат добитък е хванат навреме, възможно е от допълнителните 6 000 проби да бъдат открити и нови огнища. Това каза д-р Дамян Илиев, директор на Българската агенция за безопасност на храните, предава "Фокус".

Той съобщи, че в трите български области, които граничат с Турция, има около 300 000 възприемчиви на заболяването животни. „Възможността да се открие вируса се дължи на специално разработена програма за надзор в Странджа“, информира Илиев.

По думите му тази програма предвижда да се взимат по-често проби, за да могат да се контролират няколко заболявания, върлуващи в Турция. „И на базата на този засилен надзор, ние успяхме навреме да имаме диагноза. Защо казвам - навреме? Защото още не сме открили животни с антитела. Действията трябва да са бързи и, както се казва, сега и веднага. Открие ли се огнище, то трябва да се ликвидира, за да се намали времето, в което от това огнище може да се разпространи заразата“, коментира Дамян Илиев.

Той добави, че убиването на животни при подобни ситуации е мярка, която се прилага навсякъде по света.

„Това се прави, за да се дадат гаранции на всички лица, свързани с търговията в дадената страна, че договореностите от компетентния орган ще бъдат спазени“, поясни директорът на Българската агенция за безопасност на храните.