Румъния и България трябва да станат пълноправни членове на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Австрия се отказа от съпротивата си и вътрешните министри на ЕС дадоха зелена светлина за присъединяването на двете страни, отбелязва „Труд“.

Това се случи на 12.12.2024 година. В момента за румънците и българите свободата на пътуване важи само за пътуване със самолет. Коментаторите в Европа тълкуват значението на тази стъпка, пише Еuro Topics.

Kleine Zeitung приветства разширяването: Важен сигнал за Русия

"Фактът, че Румъния и България ще бъдат пълноправни членки на Шенгенското пространство от началото на следващата година, е важна стъпка не само за населението, което вече ще може да се движи много по-лесно в рамките на ЕС.

Приемането обвързва региона и с Европейския съюз, което е важен сигнал с оглед нарастващото влияние на Русия и Китай. Ярък пример за това бяха последните президентски избори в Румъния, които очевидно бяха повлияни от Русия и сега бяха отменени", пише австрийският Kleine Zeitung.

Salzburger Nachrichten поставя под въпроса какво представлява Шенген на този етап: Празно обещание

"През последните две години австрийският вътрешен министър Герхард Карнер обявяваше Шенгенското пространство за "kaputt" (бел. ред. в превод на български - счупено) и дори за "мъртво".

Правеше го винаги, когато трябваше да се оправдае, че Австрия блокира присъединяването на Румъния и България, въпреки че страните отдавна бяха изпълнили необходимите критерии.

За да останем с аналогията, това разширяване няма да вдигне Шенгенското пространство от мъртвите. Редица държави-членки все още извършват контрол по вътрешните граници на ЕС.

Все още липсва желание за справедливо разпределяне на тежестта на политиката за убежище и миграцията. А защитата на външните граници все още не работи както трябва", коментира Salzburger Nachrichten.

Унгарският 444.hu вижда много несигурност по отношение на бъдещето на Шенгенското пространство:

Шенген може да претърпи големи промени

"Друг е въпросът към каква шенгенска система ще се присъедини Румъния. Все повече държави въвеждат граничен контрол заради бежанската криза.

Германия реши да направи това през есента поради нивата на престъпност сред имигрантските общности и възхода на крайната десница, Норвегия поради заплахата от тероризъм, а Холандия поради нарастването на нелегалната имиграция.

Никой не може да каже нищо за това как ще изглежда Шенгенското пространство, когато Румъния и България се присъединят", заключва унгарският 444.hu.