Трагедията в Стара планина, при която загинаха баща и дете, повдигна въпроси защо към мястото излетя военен, а не медицинският ни хеликоптер. Оказа се, че в същия ден е извършвана техническа проверка за летателната годност на машината.

Задължителна и предварително планирана е била инспекцията на единствената ни въздушна линейка, за която още в края на миналата седмица са били предупредени и в Центъра за спешна медицинска помощ по въздух.

Затова алтернативата вчера се оказва военният „Кугар". От „България Хели Мед Сървиз" обясниха за NOVA, че са спазили изискванията по регламент. В противен случай медицинският хеликоптер няма да може да продължи да изпълнява мисии.

Въздушната линейка вече е изминала първите си 150 часа във въздуха. Преди отново да се вдигне над земята, приоритет е техническото обслужване на машината.

„През 50 часа, сега са 150, следващият голям преглед е при 200 часа. Това са рутинни неща, които се изпълняват с цел безопасност, проверка функционирането на системите. Те са задължителни и са под ръководството за техническа експлоатация на хеликоптера", обясни изпълнителният директор на „България Хели Мед Сървиз" Димчо Добрев.

Така планираната двудневна профилактика доведе до включване на военните в спасителната мисия. „Не са констатирани отклонения от техническите изисквания. От утре считаме, че хеликоптерът ще бъде в оперативна готовност", допълни Добрев.

Готови да помагат са били и спасителите, които са пристигнали на място. В този случай обаче последствията от мълнията са били фатални. „В тези условия вярвам, че са направили каквото могат", каза д-р Емил Шуманов - анестезиолог-реаниматор в „Пирогов".

Ако поразяването не е фатално, основни знания за оказване на първа помощ могат да спасят нечий живот, напомнят лекарите. „Най-важното е първо да повикат помощ. Най-често проблемът е дишането, защото мълнията оказва ефект върху нервната тъкан", обясни д-р Шуманов.

Следващата проверка за техническата изправност на въздушната ни линейка най-вероятно ще бъде през септември.