Симеон II се качва на престола едва 6-годишен
Принуден е да напусне България на 9
На 28 август 1943 г. след внезапната смърт на цар Борис III, едва 6-годишен, Симеон II се възкачва на престола. Назначено е регентство, което управлява България от негово име. След комунистическия преврат на 9 септември 1944 г. Цар Симеон II остава на трона, но регентите, сред които и чичо му княз Кирил, са екзекутирани, както и голяма част от интелигенцията в страната. Две години по-късно, след референдум, цар Симеон II, сестра му княгиня Мария Луиза и царица Йоанна са принудени да напуснат България. Без да е абдикирал от престола, младият цар заминава в дългогодишно изгнание. Семейството се установява най-напред в Александрия, Египет. Неслучайно избират Египет – там, също в изгнание, живее бащата на царица Йоанна – италианският крал Виктор Емануил.
Интересен момент в житейския път на царското семейство е пристигането им в Александрия, където са придружени от трима представители на българското правителството – генерал Мархолев и комисарите Стефанов и Загорски. В ранното утро влакът се задържа на гара Свиленград повече от обичайните спирания.
тава ясно, че машинистът отказва да изведе царя от страната
Налага се изчакването на турски локомотив. Пристигането в Цариград е белязано с изключителни почести, с които турските власти обграждат царското семейство. Качват се на парахода „Аксу”. Спират в Измир, Анталия, Искендерум, Ларнака, Бейрут, Хайфа, Порт Саид, където княгиня Евдокия се прекачва на параход за Европа. На 29 септември параходът навлиза в Александрийския залив, а от пристанището се приближава бяла моторна лодка, изпратена от крал Фарук. Очакват ги крал Виктор Емануил и кралица Елена. Първоначално царското семейство се настанява в хотел „Медитеране”, впоследствие наемат къща на ул. „Салт” 6 в квартал „Ружди паша” (собственост на неаполитанското семейство Лимонджели). С тях са и придружилите ги от България верни служители. Симеон II е записан в колежа „Виктория” - елитен еквивалент на английския „Итън” за Северна Африка и Близкия изток, а Мария Луиза – в католическото училище „Светото сърце” под грижите на ирландски монахини.
Съученици на Симеон са повечето бъдещи управници на Близкия изток
– бъдещият крал на Йордания Хюсейн, Файсал – на Ирак, повечето от принцовете Ас Сауд, албанският престолонаследник Лека, синовете на принц Тусун – Хюсеин и Хасан. На 28 декември 1947 г. умира крал Виктор Емануил. Погребан е в църквата „Света Екатерина”. Това, както и влошаването на здравословното състояние на баба им кралица Елена, е причина тя да се установи в Монпелие, Южна Франция, където и умира през 1952 г. В края на лятото на 1948 г. царското семейство се завръща за пръв път в Европа. Царица Йоанна посещава свекъра си – цар Фердинанд. Това се оказва последната им среща. Цар Симеон II и княгиня Мария Луиза остават в Швейцария поради опасения от близостта на Кобург със съветската окупационна зона. Две години по-късно царицата решава да се установи в Европа.
Пише писмо до италианското правителство да й разреши да живее във Флоренция
Дълго време отговор няма, а когато го получава е отрицателен. Научил желанието й, испанският посланик в Кайро предлага от името на своето правителство да се засели в Испания. Тя приема с радост. Винаги е харесвала южния климат, а близостта до брат й Умберто, който живее в Кашкаиш, Португалия, е другото основание.
На 20 юли 1951 г. царското семейство пристига в Барселона. С влак се отправят за Мадрид. Настаняват се в хотел „Филип II” в Ескориал. Въпреки липсата на достатъчно средства царицата решава да потърси постоянен дом. Гръмките обещания на българското правителство за финансови компенсации така и не са изпълнени, въпреки неколкократните писмени настоявания от нейна страна. Помощта идва от страна на майка й – кралица Елена. Купуват къщата на „Авенида дел Вайе” в покрайнините на столицата.
Цар Симеон II постъпва във Френския лицей, където създава добри приятелства. По-късно същият колеж завършват и петте му деца. Мария Луиза има желание да се занимава с изкуство, но постъпва в училище за медицински сестри и започва работа към испанския Червен кръст. На 16 юни 1955 г. цар Симеон II навършва осемнадесет години и на тържество в домашната градина крал Умберто го удостоява с Голямата огърлица на Ордена на Светото Благовещение. Присъстват трима министри от испанското правителство и около двеста българи от всички краища на свободния свят. Отслужен е молебен, след който царят на българите
отправя първия си манифест към народа
През 1956-та той завършва лицея. По съвет на бившия пълномощен министър на САЩ Джордж Ърл, губернатор на щата Пенсилвания, царят е записан във военната академия „Вали Фордж”, като междувременно посещава лекционни курсове по право и политически науки в университета „Комплутенсе”. Във Военната академия постъпва под името кадет Рилски. Освен военната подготовка в академията се включва и в интензивна общообразователна програма, в която се изучават конституционно и гражданско право, социология, психология, световна история и религия. Първоначално никой от съвипускниците не подозира кой е кадет Рилски с регистрационен номер 6883. Единственият осведомен за истинската му самоличност е началникът - ген. Милтън Бейкър.
Истината излиза едва в края на курса през юни 1959 г., когато кадет Рилски се дипломира с чин младши лейтенант.
Още през януари 1958 г. цар Симеон II дава разрешение за учредяването на Временно българско представителство, координиращо инициативите и дейността на многобройните и нерядко противопоставящи се емигрантски организации. За да се акцентира на преходния характер, се именува временно, чиято цел не е да функционира като правителство в изгнание.
На 21 януари 1962 г. в православната църква „Света Варвара” във Вевей, Швейцария, Симеон II се венчава за доня Маргарита Гомес-Асебо и Сехуела. На 2 декември същата година се ражда престолонаследникът Кардам, княз Търновски. Царица Йоанна подарява къщата в Мадрид на младото семейство. За свой дом избира Ещорил в Португалия, недалеч от брат си Умберто II, който се е установил в градчето Кашкаиш.
БЪЛГАРИ!
„Днес, сряда, шестнадесети юний хиляда деветстотин тридесет и седма година, в шест часа и четиридесет минути, в Престолния ни град София, Нейно Величество ИОАННА, Царица Българска и Принцеса Савойска, Наша августейша съпруга, с Божия помощ благополучно се освободи и роди отроче от мъжки пол, на което дадохме името СИМЕОН и титлата Княз Търновски. Като обявяваме на Нашия възлюблен народ това щастливо за Нашия дом и за Българския народ събитие, призоваваме Нашите съотечественици да възнесат, заедно с Нас, топли молитви към Всевишния, да пази и закриля Нашия августейши син и Наследник на Българския престол и да му дари здраве, щастие и сполука във всичките му начинания и дела за благото, славата и щастието на нашето мило Отечество.”
Издаден в Нашия дворец в София на 16 юни 1937 година. На първообраза със собствената на Негово Величество ръка подписано БОРИС III
Подготви Евгени БОЯНОВ
Използвани са материали от www.kingsimeon.bg
Последвайте ни
0 Коментара: