Килимите и днес разнасят славата на историческия град Чипровци. Те са негова традиция, поминък и идентичност. Дали се учат младите хора как да изработват килимите и какво още планира общината, ще научим от кмета на Чипровци Пламен Петков.
- Изработката е дело на жените тъкачки. Не всяка жена от града може да седне пред стана и да тъче килими. В момента имаме около 20 - 23 жени, които са придобили високо майсторство. Трябва да имат чувство за хармония, съчетаване на цветовете, за красота. Защото нашите килими не са просто постелки за подове, те са преди всичко за естетическа наслада. След обявяването на тъкането за световно културно наследство от ЮНЕСКО интересът към нашите килими се увеличи. Общината работи за тяхното популяризиране. Всяка година организираме фестивал на килима, който събира посетители от близо и далеч. На открито в центъра на града показваме как се изработва един килим - от подготовката на преждата през боядисването до затъкаването. Някога започването и особено завършването на един килим е било празник в къщата. Разширихме колекцията от килими в нашия музей. В момента се показват около 15 вида, но в хранилището има още бройки.



През последните години закупихме ценни екземпляри, други ни бяха дарени. По проект на общината и социалното министерство създадохме социално предприятие, в което 25 души се учат да тъкат килими. Засега жените изработват пана. Имаме идея да превърнем предприятието в постоянно, като то се самоиздържа от продажбата на своята продукция.

На изложбата в парламента предложихме малки пана за продажба. 

Имаше интерес, изложбата премина успешно. И чрез нея искахме да популяризираме нашия килим, да дадем възможност да се разберат символите, посланията му. Защото всяка фигура е символ, означава нещо. Едни пазят рода, други щастието в домовете и т.н.