"Определено това лято е доста сухо. Можем да го сравним с лятото през миналата година.

Това са отклоненията от нормите на температурата. Климатична норма се счита период от 30 години. Или това е какво е било времето над страната от 1990 година до 2020 година", това каза в пред БНТ синоптикът Евгения Трайкова от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

"С тези 30 години ние сравняваме миналата и тази година. Миналата година по-топло лято, виждате в повечето райони. Все пак има места, в които има температури малко по-ниски от обичайните.

Валежите именно от това лято в повечето райони са по-ниски от климатичните норми. В Западна България може да се види, че там са малко по-високи от обичайните", каза Трайкова.

Всъщност юни започна с много високи температури. Дори и в София те са били около и над 30 градуса. Средно денонощните са били по-високи от обичайните.

И още през юни, дори през май тази година, валежите са били около и под климатичните норми. Има райони, в които почти не е валяло - в Западна България, в Дунавската равнина, в източните райони.

"Юли месец пък беше характерен с това, че имаше доста продължителна жега. В моята практика за пръв път имаше 5 дни, в които имахме предупреждение от първа степен за високи температури. След това го вдигнахме на оранжев и още след 5 дни преминахме на червена степен, което е повече от 10 дни с температури по-високи от климатични норми", обясни още синоптикът.

 

По думите ѝ, безспорно в момента говорим за суша, която е започнала още от май и продължава и до сега.

През тази седмица до средата на следващата, отново в по-голямата част на страната ще остане сухо. В отделни планински райони, главно в Югозападна България, са възможни краткотрайни валежи. Но в повечето райони на страната ще остане сухо.

Всъщност рекордът за месец септември за страната е малко над 42 градуса, във Врачанско. Все още прогнозите не показват да има чак такива високи температури, но може да стигнат 30-35 градуса. Така, че се очаква един по-топъл септември от обичайното в сравнение от миналогодишния.