През следващата седмица температурите на места ще достигнат и преминат плюс 20 градуса. По този начин температурната амплитуда за по-малко от седмица ще доближи, а възможно и да премине 50 градуса: на 1 март имаше места с температури до минус 25 градуса, а към средата на следващата седмица и около 10 март на места ще имаме температури, близки до 25 градуса над нулата.

През трите почивни дни времето ще бъде динамично и променливо, с превалявания в низините от дъжд. Както БЛИЦ писа днес ще остане почти без валежи, а температурите ще бъдат в широки граници, от минус 3-4 на север по поречието на Дунав до 10-12 градуса в крайните южни райони. В Дунавската равнина ще духа западен вятър, временно до умерен, пише Дир.бг.

Снежната покривка в страната бързо ще се топи.

Жълт код е в сила за поледици за часовете в събота преди обяд за областите Видинска, Монтанска, Врачанска, Плевенска, Ловешка, Габровска, Великотърновска, Русенска, Разградска, Търговищка, Силистренска, Шуменска, Добричка, Варненска, Плавдивска, Пазараджишка, Пернишка, София-град и София-област.

Към обяд се очаква временно спиране на валежите и дори малко слънце още този следобед
В неделя от запад на изток ще превали, а температурите ще останат без съществена промяна.

През следващата седмица тенденцията за затопляне ще продължи и към сряда-четвъртък на места ще има температури, близки  до 20 градуса.
Според предварителните сценарии на моделите, топло ще бъде към 10 март, а към средата на месеца предстои захлаждане, с превалявания от дъжд и сняг.
През първите дни от следващата седмица ще се задържи предимно облачно. След временно спиране на валежите в понеделник от юг отново ще завали дъжд и валежната зона бързо ще обхванe страната. На места валежите ще са значителни. Вятърът от югоизток ще се усили. Повишението на температурите ще продължи.

През март най-ниските температури у нас ще бъдат между -15 и -10 градуса, на места – до -20 градуса, а най-високите – между 19 и 24 градуса.
През март динамиката на атмосферните процеси ще е голяма.

През първото десетдневие
от месеца валежите ще са често явление и ще има условия за значителни количества. През повечето дни ще превалява предимно дъжд, а в периода 2-4 март в Западна и Северна България ще превали и сняг. Ще има условия и за поледици. През първите дни от десетдневието, въпреки че ще се повишат, температурите ще бъдат под нормите, а през втората половина от десетдневието ще се затопли още и температурите ще са близки до обичайните.

И през второто и третото десетдневие
на март времето ще остане променливо, с превалявания. Температурите ще бъдат близки до обичайните, като ще се понижават след преминаването на атмосферните смущения, при които дъждът в Северна и Западна България ще преминава в сняг. Най-голяма вероятност за валежи има за около 13, 15, 18, 23, 25, 28 и 31 март.

През март се осъществява преходът от зимата към пролетта. Увеличението на продължителността на деня и на слънчевото греене водят до чувствително повишение на температурите, а мъглите са рядко явление. Средно в равнините през месеца по 3-4 дни вали сняг. Март е месец, характерен с големи аномалии и с резки промени на времето.

Според астрономическата справка в началото на март слънцето изгрява в 7.03 ч.  и залязва в 18.16 ч. Продължителността на деня е 11 часа и 13 минути. В края на месеца слънцето вече изгрява в 7.11 ч., и залязва в 19.51 ч. Продължителността на деня е 12 часа и 40 минути.
Март е преходен месец между зимата и пролетта и подобна динамика и резки температурни преходи с големи амплитуди са нормални.

Според по-голямата част от световните метеоцентрали, средномесечните температури ще бъдат около или над обичайните, а месечните количества валежи - над обичайните за месеца.

Астрономическата пролет тази година настъпва в 18 часа  и 16 минути българско време на 20 март. 

 

 

Какво ще е времето по дни и часове може да видите в рубриката на БЛИЦ, в която ви информираме в реално време какви са климатичните условия в страната.