Скандал разбуни сесия, но общинарите си гласуваха заплатите

https://blitz.bg/obshtestvo/skandal-razbuni-sesiya-no-obshtinarite-si-glasuvaha-zaplatite_news42784.html Blitz.bg

На днешното заседание в общинския съвет в Хасково избухна лют скандал между кмета и групата съветници на ДПС. Ябълката на раздора стана искането им тяхна докладна записка да стане първа точка от дневния ред. С нея се искаше по двама от ДПС-съветниците да влязат във всички постоянни комисии на ОбС.

Кметът Георги Иванов им отправи контра искане – да направят един голям жест към града като му подарят басейна на ликвидираната Цигарена фабрика. Никой от съветниците не се нае с ангажимента да иска това от ликвидатора на фабриката Мюмюн Искендер и апетитите им за комисиите бяха отрязани поради което те напуснаха със скандал заседанието. Това обаче не им попречи да се върнат отново в залата, когато съветниците си гласуваха по 300 лева заплати на месец.
Преди това обаче от ДПС излязоха с официална декларация, с която поискаха публично извинение от градоначалника за думите му пред медиите "Когато започнете да влизате в общината с фесове, тогава ще разберете за какво става въпрос". Кметът Иванов се извини официално, но обясни, че насаждането на етническо напрежение в Хасково не тръгва от него. Той припомни думите на лидера им Ахмед Доган на миналите местни избори, който каза пред целия град: "Искам Хасково!" Кой друг политик си е позволявал подобни думи, каза още кметът, отговор не последва.
Защо не потърсихте сметка от вашия човек Емин Дормуш, който пред цяла България ме обвини в рушветчийство? Защо никой от вас не излезе да каже, че този човек е просто един мошеник? Когато писахте тази декларация, защо не написахте и една декларация срещу този (депутатът Рамадан Аталай), който ограби вас, лично вас и вашите пари, дарени за религиозния дом в Текето? Всеки от вас в тази зала, е дарил пари за строежа на хотела в Текето, който по-късно Аталай си присвои. Защо мълчите, страх ли ви е, попита Иванов. Защо не написахте декларация, когато онзи ден се разпределяха 150 милиона лева за общините в България, а Хасково получи една голяма нула? Къде отидоха парите, които разпредели вицепремиера Емел Етем?. Стотици хиляди отидоха за турските общини, Стамболово получи големи суми, Минерални бани – близо милион. Стохилядният Хасково – нула лева.
Нито един от зададените в залата въпроси от градоначалника не получи отговор. Въпреки това, той се извини на тези, които е засегнал с думите си.
Тодорка Николова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай