Централен комитет (ЦК) от старейшини щели да „направляват“ туризма в 21 век, стана ясно днес. Не с дигитални технологии, не с нови методи за реклама и маркетинг, а със знанията от „Балкантурист“, от школите за  дипломати със съветски привкус и с опита от неуспешни министерствания в сектора.
Нищо лошо  не искаме да кажем за новите туристически „будители“, но не може да не направи впечатление факта, че това което ги обединява освен възрастта, която е логична, за да са старейшини, е че експертите са възпитавани в средите и партийните структури на БКП.

Това винаги навява за връзки с едни служби и времена, които младите българи не помнят, а по-възрастните услужливо не искат да си спомнят. Кой e можел да работи в „Балкантурист“ преди 1989 г. и да пътува по света? Ако не е издънка на тежък комунистически род, то трябва да е бил верен човек, доказал най-често със завидни „писмени“ умения готовността си да сътрудничи в борбата за предотвратяване на империалистическите влияния, идващи чрез западните туристи. Старейшина или съветник за туризма звучи като Директор на водопад. При почти 98% частен туризъм, развиващ се у нас и по света мълниеносно единствено по правилата на пазара и жестоката конкуренция за всеки турист, в София ще заседават няколко старейшини, които ще дават глобални съвети. Или по стар български обичай ще критикуват постигнатите от други резултати.

Завидно впрочем е чувството за хумор на човека, дал идеята  за тази структура. Не по-малки оптимисти са явно са и хората, съгласили се да участват в нея, защото вероятността да напълнят със съдържание въпросния консултативен съвет е изключително малка. Държавите-колоси в туризма ползват най-новите дигитални технологии, социалните мрежи, цели научни институти се занимават с изготвянето на типологията на групите туристи и как да бъдат привлечени към даден продукт. Туризмът се променя и заради новите пазари. В опитите на Европа да привлече към себе си гигантските азиатски потоци от хора и да се нагоди към техните изисквания, всеки ден се раждат нови видове туризъм. В 21-ото столетие вече се развива слоутуризъм, адвенчъртуризмът набира сериозни последователи сред младите, говори се за мерките срещу овъртуризъм,

Селски, културен, та дори поклонически туризъм са новини за сектора, но новини от 20 век. Или от времето на „Балкантурист“ и соцвремената. Недоумение буди и фактът, че в ролята на своеобразни шамани за туризма са избрани хора, част от които са управлявали сектора и то не с много добър резултат. Доц. Стела Балтова – служебен министър на туризма за три месеца в правителството на Огнян Герджиков в началото на 2017 г. Преди да бъде избрана за служебен министър  Стела Балтова е  преподавател  във висшето бизнес училище в Ботевград. През 2007 г. името й се завърта за първи път в политиката и в туризма, когато е избрана от правителството на Сергей Станишев за зам.-председател на Държавната агенция по туризъм. От 2002-2005 г. е била в Службата по търговско-икономически въпроси в посолството ни в Дания. Туризмът не е специалността й, но явно я влече. Всъщност Стела Балтова завършва ВХТИ- специалност „Технология на полимери, текстил и кожи“.  Нейни колеги от Министерството на туризма казват, че основната й дейност във ведомството е да разследва и да прави проверки. И след това свиквала дисциплинарен съвет.

През това време работата в министерството е замряла, на границата е било да се провали и летния сезон, защото имало сериозно затлачени договори за плажове. Сред кадрите в съвета е и Анелия Крушкова - шефката на Балтова в Държавната агенция по туризъм от времето на Станишев.

За съвременния туризъм съвети ще дава и Стоян Лазаров, председател на УС на Българската туристическа камара. Той е заклет кадър от соцтуризма и сериозно свързан с червените редици. Друг съветник за туризма ще е Димитър Хаджиниколов, който бе зам.-министър на културата в правителството на Сергей Станишев с ресор туризъм.  В съвета влизат и Георги Николчев, хотелиер, но по-известен сега в качеството си на съветник на вицепремиера, а преди това съветник в служебното правителство на Герджиков. Николчев е бивш зам-областен управител на Бургас по време на Тройната коалиция. В съвета на старейшините ще има и достойно място за  АБТТА, асоциацията на туроператорите, която представлява около 80 туроператорски фирми от общо 3264 туроператори и туристически агенти в България. Старейшина по заслуги явно  е и Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Това е човекът факир с цифрите в туризма - той казва колко българи, дори поименно, ще пътуват за Гърция за Великден или за друг празник.

Не го опровергават засега. Поне поименно.