През последните няколко месеца сме свидетели на безпрецедентна атака на представящи се за „чужди" инвеститори срещу българската кино индустрия в лицето на Кино Арена и дейността, която осъществява в България.
Към настоящия момент, вече повече от месец и двата най-големи, и най-модерни мултиплекса в страната: Арена Запад (София, район „Илинден", бул. „Тодор Александров" 64) и Арена Младост (София, ж.к."Младост"4) са затворени по нареждане на „американския инвеститор".
 
Двата най-големи мултиплекса, първите в България, изградени в годините, когато всички кина бяха затворени, приватизирани, превърнати в казина, нощни клубове, дискотеки или супермаркети, не работят. Верните зрители на тези мултиплекси и кино феновете се питат докога, а в същото време в някои медии се появяват статии, които жалят „американския фонд", подкрепят затварянето на двете кина и страдат за инвестициите, които този фонд ще направи точно на парцелите на двата мултиплекса, след като разбира се разруши вече направените инвестиции в най-модерна кино техника, екрани, зали и изпрати на борсата около 200 служители.

Това ли е подходът на „американските фондове" и това ли е сделката, от която зависи инвестиционният климат в България, както е написано в известен национален ежедневник? Странна причина да се коментират юридическите хватки и съдебни спънки относно имотите на Кино Арена. Нищо по-естествено няма от това да се използват законови мерки за запазването на имотите и на огромните инвестиции в двата мултиплекса. Инвестиции, направени за развитието на киноиндустрията и за приятното развлечение на хората в България. Подозрително, нали?
 
Явно затова и проверката на разочаровани кино почитатели от спирането на работата на двата най-големи и най-модерни кино мултиплекса в страната показва съвсем друго.
Оказва се, че така изнесената информация не отговаря на истината. Публикациите са имали за цел само и единствено сплашване и натиск върху съответните съдебни и държавни органи, като по този начин по-бързо заграбят въпросните имоти. По този начин стотици жители на София, а и не само (в Кино Арена Младост идват зрители от Ботевград, Монтана, Кюстендил) са лишени от възможността да се наслаждават на най-новите кино продукции, в най-модерните за това кино салони. В тези кина са провеждани редовно прожекции за Домове за деца от различен тип. Питаме се дали „Американският фонд" има това в предмета си на дейност?
 


 
Единствената му цел е минимум 300% лесна и бърза печалба чрез измама, като не може да се отрече, че този фонд явно е специалист в тази област. По информация от световните медии, през 2013 година Аполо извършват измама със сделка дълг срещу акции.

През 2007 г. започват да изкупуват дългове с намаление на една от големите европейски логистични компании CEVA Logistics AG, със седалище в Швейцария. През това време служителите на CEVA със знанието на Аполо били притиснати да инвестират $20 мил. във фирмата под формата на закупуване на акции под заплахата, че ще загубят работата си, с обещанието, че фирмата е стабилна и инвестицията ще им се възвърне до 15 пъти. Цялата операция трае до 2013 г., когато Аполо правят сделка debt-for-equity swap - сделка за реструктуриране на фирмата, при която целият им дълг се обръща в собственост на фирмата, а стойността на закупените акции от служителите се обезценява до нула и те губят своите спестявания.

Служителите на CEVA водят и до днес дело за нарушен fiduciary duty. В случая Аполо носи отговорност към служителите акционери). Делото се води пред „Комисията по ценни книжа и борси на САЩ". Същата тази комисия през 2016 г.  глобява Аполо $52,7 мил. за злоупотреба с комисионни от инвеститори, която е най-голямата глоба досега за такъв тип престъпление. Част от злоупотребите включват подаръци за любовници на банкери в Аполо, които са били заплащани с пари от пенсионни фондове, за които са отговаряли Аполо.

По информация* за „активностите" на Аполо от статии в  New York Post, Financial Times, Reuters и Bloomberg,  в момента фирмата е съдена за предполагаеми злоупотреби от своя дъщерна фирма - застрахователното дружество Athene Holding. Аполо основават през 2009 г. Athene Holding, занимаваща се със застраховки живот и пенсионни фондове, осигуряващи на клиентите й годишни ренти. Интересна е структурата на фирмата. Аполо са собственик само на 10% от фирмата, но имат 45% управленски вот и менажират фирмата.

Схемата е следната: Аполо създават, независимо от себе си, инвестиционно колело, което да обслужва Athene Holding и да изкупува distressed assets (проблемни активи) в портфолиото на Athene. За всяка сделка Аполо получават комисионна, при което Athene Holding  започва главоломно изкупуване на активи, което достига $130 милиарда. През 2017 Аполо взимат $318 млн., а през 2018 г. взимат $400 млн, което се равнява на 1/3 от всички мениджърски комисионни на фирмата и превръща Athene Holding в cash cow (дойна крава) за кеш на Аполо The Central Laborers Pension Fund, акционер в Athene Holding, стартира дело във Върховния съд на в Ню Йорк срещу Аполо. Становището е, че Аполо използват позицията си във фирмата да си надписват комисионни по „екстравагантни договори", с които взимат по няколко стотин милиона годишно над това, което им се полага и The Central Laborers Pension Fund искат да върнат парите, с които са ощетени другите акционери.

Athene Holding е свързана с още един скандал около Аполо. Caldera Holdings, основано от Имран Сидики, бивш служител на Аполо, е завел дело във върховния съд в Ню Йорк за нанесени загуби в размер на $1.5 милиарда, заради оказване на натиск върху инвеститори и клиенти с цел нанасяне на вреда на Caldera Holdings. Историята е следната: Имран Сидики основава Caldera Holdings, застрахователна фирма конкурентна на Athene Holding. Нещо, което никак не се харесва на Аполо и завеждат дело в нюйоркския съд срещу Имран Сидики за нарушена non-compete клауза.

Делото е спечелено от Имран Сидики. Големият разрив се случва при опитите на Caldera Holdings да закупят American Equity Investment Life. Аполо използват правни и търговски хватки за повдигане на редица лъжливи обвинения срещу Caldera Holdings, с което да стопират бизнес операциите на фирмата. В допълнение към това има обвинения срещу Аполо за използване на търговско влияние за притискане на компаниите, които искат да правят бизнес с Caldera Holdings. Делата между двете застрахователни дружества продължават, като единият от големите въпроси е съдът, който ще решава диспута. Имран Сидики иска американския съд да реши диспута, но Аполо използват правни хватки въпросът да се решава от съда на Бермуда.

Как сега да си обясним пристрастието на анонимните автори, които в публикациите си явно защитават т.н. "американски" инвестиционен фонд? И откритото пренебрежение към сплашването на съдебната система, чиято цел да бъдат издадени решения в полза на „горкия" фонд? И не се отчита факта, че с подобни решения се нарушават интересите на други американски бизнеси, които съвсем реално и видимо вече над 20 години са в България, развиват се успешно и дават работа на стотици хора в цялата страна. Кината Арена са национално представена киноверига, която е направила и не спира да прави огромни инвестиции в строителство на модерни мултиплекси и оборудване   с   нова   кинотехника,   и   предоставя   на   зрителите   добри   условия   за развлечение и забавление с филмите на едни други американци, които правят и разпространяват достойни произведения за развлечение и култура, добре известни са по света и у нас и не се крият.

За разлика от неизвестните на широката публика фирми „Лето Инвестмънт" АД и „Лето Инвест" ООД, чийто интерес не е инвестиция, а опит за извличане на няколкократна печалба от закупуването на апетитните имоти на смешна цена и строителство без кауза. Много е странно как така „американски фонд" ще иска да премахне най-големите мултиплекси с едни от най-добрите зали не само в България, а и в Европа, в които се показват основно американски продукции и с това да навреди на бизнеса на своите сънародници, Холивудските бизнесмени.

Съвсем нелепо в статиите биват замесени и посолства на чужди държави, които уж щели да вземат отношение. Как точно ще се извърши тази намеса и кои са тези посолства, които ще рискуват авторитета на държавите, които представляват в България в защита на едни американски инвестиции срещу други, които вече успешно се развиват в България? Насочването на вниманието към регистрацията на Кино Арена ООД в Стара Загора също е спекулативно. Предвид извършването на дейност на територията на цялата страна, фирмата може да бъде регистрирана, където и да е в България. Къде обаче е регистриран „американския" фонд, който „стои" зад по-горе споменатите фирми? Кое е по-открито: регистрация в Стара Загора или офшорка на Кайманите, Бермуда или на някой друг удобен остров?

Скандалното в случая е, че след няколко пасквила в медиите от кръга "Капитал", всички съдии от Окръжния съд в Стара Загора са си направили отвод от казуса в съда.

Какво е това, ако не безумен страх, че ако правораздават справедливо ще се превърнат в мишени на една малотиражка и няколко незначителни електронни страници?!

Крайно време е магистратите да проявят смелост и да се избавят от страховете си, за да може кината "Арена" да отворят врати и да радват любителите на качествени филми, а не да се превърнат в пустеещи хангари, които с лека ръка ще бъдат разпродадени или превърнати в хипермаркети!


 
*Източници:
 
https://nypost.com/2017/08/04/leon-blacks-apollo-global-sued-over-alleged-fraud/
•     https://nypost.com/2016/08/24/apollo-to-pay-52m-for-misleading-investors-on-fees/
•     https://nypost.com/2017/12/16/judge-skeptical-of-partnership-claims-in-apollo-global-suit/
•     https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-18/apollo-draws-fury-from-small-time-investors-who-lost-everything
•     https//nypost.com/2016/01/30/ex-managers-of-ceva-logistics-ask-sec-to-look-into-abuse-of-fiduciary-responsibility/
•     https://www.ft.com/content/edf0c402-861c-11e8-a29d-73e3d454535d
•     https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-10-12/leon-black-s-apollo-money-machine-sparks-wall-street-blood-feud
•     https://www.reuters.com/article/us-apollo-glo-mgmt-lawsuit-caldera/apollo-global-ceo-leon-black-sued-by-caldera-holdings-idUSKBN1K30BV
•     https://www.ft.com/content/06438914-9926-11e9-8cfb-30c211dcd229