Италианската неправителствена организация „Колетиво руте Балканико Алто Вичентино“ се похвали в профила си във фейсбук, че основната ѝ задача в момента е да дежури около българо-турската граница и да помага на мигранти, които нелегално и незаконно са я пресекли, да навлязат необезпокоявано в страната ни и на територията на Европейския съюз, пише Флагман бг.

Екип на терен 

Италианците не крият, че имат екип на терен около полосата в Странджа и Сакар, който е на повикване и веднага е готов да се появи на съответното място, „за да не позволи на граничните полицаи да върнат нелегалните мигранти обратно в Турция“.

В това начинание им помагала българската фондация „Мисия криле“. „Един от най-важните проекти, които изпълняваме на българо-турската граница, е „Безопасна линия" - търсене и спасяване на хора, заседнали в българските гори“, обясняват италианските активисти. Само през август в рамките на „Безопасна линия“ били извършени 20, както те ги наричат, спасявания - на отделни лица и на много големи групи.

Твърденията на италианците сериозно контрастират на декларациите на българските власти, направени най-вече, за да се придвижи пълното членство на страната в Шенген, че нелегалната миграция през българо-турската граница била намаляла драстично.

„Колетиво руте…“ разкриват и схемата, която са разработили заедно с „Мисия криле“. „Когато получим сигнал, възможно най-бързо отиваме на място, като често продължаваме търсенето пеша. Ние извършваме издирванията в продължение на много часове в най-труднодостъпните райони. Носим раници с вода, витамини, храна и енергийни напитки, чанта за първа помощ.“

Грижат се за нелегалните по устойчив начин 

В отделна публикация италианците се хвалят, че са разработили и „преносими топли душове за хора в движение пред вратите на Европа“. Душовете също били по проект, който позволявал да се работи на терен „по устойчив начин“.

Така изглежда топлият душ за мигранти, работещ устойчиво. Измислен от „Колетиво руте…“, той е пуснат за серийно производство от италианската фирма „Мегахъб“

По-нататък „Колетиво руте…“ отправя тежки обвинения срещу българската държава, че наместо да нахрани, напои и излекува нелегалните мигранти, им пращала Гранична полиция, за да ги арестува.

„Когато открием мигрантите, те често са в тежко психофизическо състояние поради многодневното ходене в гората, дехидратирани, гладни, в шок, наранени от бодливата тел, с влошено от предишни болести здраве. Обаждаме се на спешния телефон 112 и искаме незабавно да дойде линейка, въпреки че знаем, че ще пристигне Гранична полиция. Всъщност линейките почти винаги отказват да дойдат.“

През последните месеци „Колетиво руте…“ и „Мисия криле“ помогнали да навлязат безопасно в България на нелегално прекосили границата „семейства, бременни жени, деца, непридружени непълнолетни, ранени възрастни хора, самотни мъже, хора между живота и смъртта…“

Бройка не е посочена, но те са публикували и доклад, в който по дни и часове са описани много нелегални мигранти, които те са обгрижили и „спасили“ от граничните полицаи. Има и достатъчно снимки.

Профилът на „Колетиво руте…“ във фейсбук е препълнен с палестински знамена, знамената на дъгата, закани срещу Израел и въображаемите нацисти и нито една публикация в памет на закланите и разстреляни младежи и зов за помощ на отвлечените след терористичния акт на „Хамас“ на 7 октомври 2023 година, който бе причината за войната на Израел срещу палестинските терористи и ливанските „Хизбула“

„Трябва да се борим всеки ден срещу лъжите, сплашването и полицейското насилие. Научихме се, че единственият ефективен начин да спрем смъртоносната машина на границата е да отидем там с телата си, да защитим физически хората, да присъстваме там, където те биха искали да продължат пътя си безнаказано“, пише италианската НПО.

Чл. 279, ал. 1 от Наказателния кодекс на България предвижда до пет години затвор за всеки, „който влезе или излезе през границата на страната без разрешение на надлежните органи на властта […] или не през определените за това места“.

Също с до пет години затвор според чл. 281, ал.1 от НК пък се наказва този, „който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага противозаконно подпомага чужденец да пребивава или преминава в страната в нарушение на закона“.

Проектите, по които работят неправителствените организации не са безвъзмездни. В обичайния случай те са много добре платени, а най-честият спонсор са фирми и организации близки до всеизвестните възрастни милиардери, които се събират всяка година в Давос.