В Прокуратурата и Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) са подадени сигнали за ситуацията и скандалите в едно от най-големите ВиК дружества в страната – „ВиК София“ ЕООД, опериращо на територията на Софийска област. Те са провокирани от начина, по който се е въздействало върху комисията,  провела конкурса за управител на дружеството, в следствие на който за управител е назначен Иван Иванов. Това става ясно от сигнал, изпратен до БЛИЦ.

В сигнала служителите и работниците на дружеството твърдят, че са свидетели на порочна управленска практика, която затруднява работата на дружеството и влошава услугата, която получават гражданите.

В дружеството тече подписка срещу повторното назначаване на Иван Иванов за управител на „ВиК София“ ЕООД, срещу уволненията на служители, необмислените разходи и източване на дружеството, назначаването на приближени хора на високи заплати.

В сигнала до Прокуратурата се изтъква, че седмица преди да бъдат обявени резултатите  започва масирана акция  в защита на един от кандидатите – Иван Иванов. Целта е да се въздейства на комисията чрез медийни публикации, уронващи престижа и името на останалите кандидати, и в полза на Иван Иванов. Според подателите на сигнала, преди провеждането на конкурса, пред Централното управление  на ВиК в София се организира протест в подкрепа на Иван Иванов, в който участват 16 души, 4 от които не са служители на ВиК. Спешно се събира и подписка в негова подкрепа, като служители на Централното управление започват да звънят по всички районни структури. От всякъде се  получава отказ за участие в подписката в подкрепа на Иванов, с изключение на район Етрополе.

Възмутени от резултатите от проведения конкурса и от начина, по който се управлява дружеството, служителите и работниците чакат от Прокуратурата и АДФИ отговор на следните въпроси:

Вярно ли е, че на 12.01.2023 г. участниците в протеста са получили увеличение на заплатите в размер на 300 – 400 лв. под формата на допълнително споразумение към трудовите им договори?

Вярно ли е, че в дружеството има назначени хора, които получават заплати от 3000-4000 лева, на фона на заплатите на работниците, които взимат 800-900 лева, а всеки ден са на улицата да отстраняват аварии? В същото време има назначени от Иван Иванов ръководни кадри на два или четири часов трудов договор, които никога не са идвали на работното си място.

Вярно ли е, че техническите ръководители на райони получават между 1200 и 1400 лева заплата, а на 3 януари 2023г. Иван Иванов си назначава „технически сътрудник” /секретарка/ със заплата  2000 лева, а  десет дни след това – на 12 януари  увеличава заплата й с допълнително споразумение  с още 300 лева! Явно за десет дни е показала завиден потенциал!

Въпреки лошото финансово състояние на дружеството, в централното управление в София се правят „козметични ремонти” /по думите на управителя Иванов/, но те струват хиляди левове.  Вярно ли е, че в  ремонта участват работници на ВиК, а от  строителната фирма, с която има подписан договор, идва само един човек?   

Сградите на ВиК в Своге и Сливница са в окаяно състояние. Служителите в Своге запушват с парцали дупките в дограмата, за да не им духа. Там обаче не се правят ремонти, защото няма пари. В същото време мебелите и оборудването  в кабинета на управителя се сменят изцяло, защото „не му харесвали”.  Сменят вратата с двойна, защото „когато говори в кабинета, отвън се чува”. Това нормално ли е?       

 Вярно ли е, че за почистването и възстановяването на речното водохващане „Пукната скала”, което захранва Самоков, е сключен договор с частна фирма за десетки хиляди левове. В същото време на обекта работят  и служители на ВиК Самоков  с тяхна техника. Вярно ли е, че тези работници са получили една допълнителна заплата от ВиК ?

През декември е направен водопровод до частен имот в района на Самоков. Този водопровод е свързан към довеждащия водопровод на Самоков, което е забранено. При тази ситуация има реални предпоставки  през лятото Самоков да остане с намалено водоподаване. Строително-монтажите работи са извършени за сметка на ВиК, като за целта е закупено и оборудване на стойност 7200 лева. Случайно ли е, че собственикът на този имот е брат на областния управител на Софийска област?

Нормално ли е  ВиК-районите да не разполагат с елементарни резервни части за отстраняване на аварии? Нормално ли е началниците на райони с лични средства да купуват части, за да се отстрани дадена авария и гражданите да имат вода?

Нормално ли е началниците на райони да се молят на кметовете на общини за части и гуми? Кметът на Ихтиман купува гуми за колите на ВиК, кметът на Божурище купува части на ВиК,  кметът на Ботевград осигурява тръби за ВиК, кметът на Правец дава кранове на ВиК... Списъкът е дълъг.  Но това явно са хора, за които е важно гражданите да имат нормално водоснабдяване. В същото време началник „Автотранспорт” на ВиК оценява по снимка дали една гума е за смяна, така оценява и състоянието на техниката по районите – по снимка!

За десет месеца управление Иван Иванов е посетил на място само един /!?/ от 16-те технически района на „ВиК София” ЕООД. Това нормално ли е?

Служителите и работниците на ВиК – Софийска област настояват институциите да направят проверка и ако се открият нарушения, виновните да бъдат санкционирани. Те припомнят, че дружеството осигурява водата на около 300 000 души и затова неговата финансова стабилност и техническо обезпечение е от особена важност.