Инспекцията по труда спечели първо дело за обявяване на неплатежоспособност и откриване на производство по несъстоятелност при условията на забавени възнаграждения за повече от два месеца на поне 1/3 от работещите в конкретното дружеството, след промяната на правомощията си от 31 март т.г., съобщиха от институцията, пише Монитор.

Тогава правителството одобри промени в Устройствения правилник на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" (ИА ГИТ), които произтичат от възложения специализиран контрол по спазването на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност и новите правомощия на институцията да подава искови молби за откриване на производство по несъстоятелност на търговец, който е забавил с повече от два месеца заплатите на най-малко една 1/3 от работниците си.

Промените позволиха на работниците, които имат да вземат заплати, да поискат средства от Фонда за гарантиране на вземанията, като допреди това те нямаха това право, ако не е започнала процедурата по несъстоятелност на съответната фирма, с която се намират в трудово-правни взаимоотношения.

Окръжен съд Кърджали обяви в неплатежоспособност "Мармарис" ООД, считано от януари 2015 г., и откри производство по несъстоятелност на дружеството по дело, образувано по искова молба на Инспекцията по труда заради забавени възнаграждения за повече от два месеца на поне 1/3 от работещите. Поради липса на обжалване от страна на дружеството, решението, с което е назначен и временен синдик, е в сила от 04 септември 2018 г.

Това е първото съдебно дело, заведено от ИА ГИТ в изпълнение на новите й правомощия от 31 март 2018 г., за което има съдебно решение. В резултат на него осем бивши служители на дружеството могат да поискат обезщетения от Фонда за гарантирани вземания на работниците и служителите към НОИ. Те обаче могат да претендират само за част от възнагражденията си, тъй като една част от тях са погасени по давност, която е тригодишна от датата на възникване на задължението. Задълженията са за 2015 г.

От началото на април до момента Инспекцията по труда е подала 36 искови молби, а още три са в процес на подготовка. С приоритет бяха обработени случаите, за които има риск вземанията на работниците и служителите да бъдат погасени по давност. В бъдеще на сайта на Инспекцията по труда ще бъде създадена специална рубрика, на която ще се обявяват влезлите в сила решения на съда за откриване на производства по несъстоятелност с цел информиране на работниците и служителите за възможността да се възползват от обезщетенията от Фонда за гарантираните вземания.

В резултат на засиления контрол на Инспекцията и за да предотвратят евентуални искови молби за откриване на производство по несъстоятелност, около 80 предприятия започнаха редовно да изплащат възнагражденията на работници и служителите си. От началото на годината до момента, в резултат на намесата на инспекторите по труда са изплатени около 15.5 млн. лв. забавени възнаграждения, включително и за стари периоди, отчитат от Инспектората по труда.