След кошмара с Боян Петров: Как алпинисти оцеляват в невъзможни условия? (СНИМКИ/ВИДЕО)
Безследно изчезнали алпинисти в подножието на върха не е рядък сценарий. Не са малко случаите, в които катерачи оцеляват в невъзможна обстановка. Някои от най-забележителните истории, разказва Петър Нанев, предава bTV.
Шансовете на Боян Петров да е добре съвсем не са малки. Затова говорят следните случаи:
През юни 1970 г. – Легендата Райнхолд Меснер изчезва под Нанга Парбат. В неизвестност е точно шест дни, но оцелява. Въпреки лошото време, успява да стигне един от лагерите.
Май 1984 г. – Точно преди 34 години Методи Савов и Иван Вълчев изкачват Еверест по Западния гребен. Савов обаче се контузва и заради бавното му придвижване, Вълчев продължава надолу сам. Савов е на ръба на отчаянието, но Кирил Досков и Николай Петков го откриват и го спасяват.
Юни 1985 г. – Джо Симпсън и Саймън Йейтс катерят Сиула Гранде в перуанските Анди. На слизане Симпсън чупи крака си. Започва отчаяна борба за живот. Йейтс решава да среже въжето, на което виси приятелят му. Джо пада в 100-метрова пропаст, но оцелява. Пропълзява 8 километра, за да се добере до лагера.
На 8 май 1984 г. Методи Савов изкачва Еверест, но трябва да прeодолее нещо по-високо от 8848 метра – битката със себе си. Успява да слезе от върха, въпреки че е останал сам и въпреки травмата си, разказва Петър Атанасов, живата история на българския алпинизъм.
„Това слизане се превръща в негова своеобразна Голгота, защото краката са му измръзнали, страда от хипотермия, но така или иначе успява да стигне до базовия лагер”, обясни Петър Атанасов.
Подобни случаи вдъхват оптимизъм и сега. В извънредна ситуация няма наръчник за оцеляване. Всичко зависи от решителността, обяснява Кирил Русев, специалист по планинско спасяване.
„Средата е динамична и спрямо средата, и спрямо обстановката се решава на място, не може да се каже, че има точна процедура, в която да се направи – първо, второ, трето”, каза Кирил Русев, бивш председател на Българска федерация по катерене и алпинизъм.
Опитът на алпиниста в критични случаи е ключов за неговото оцеляване, а Боян го има предостатъчно.
„Мисля, че времето се е влошило доста след неговия опит за изкачване на върха или след негово изкачване. Той има особен опит на височина от над 8000 метра. Познава психиката си на тази височина, надали някой би се справил по-добре от него в такава обстановка”, допълни Кирил Русев.
Утре операцията по издирването на Боян Петров продължава.
Последвайте ни
0 Коментара: