Опасната руска игра „Син кит”, подтикваща деца към насилие и самоубийство, вече пусна пипала и в България, алармира Севдалина Мавродиева-Нейкова - ръководител на спортен клуб "Алексия" в Добрич. „Прочетох във Фейсбук за играта "Синият кит" и счетох за необходимо, като човек, който се занимава с деца, че е необходимо да бъдат предупредени.
След като публикувах това, съвсем неочаквано с мен се свързаха три деца, на възраст 12-16 години. Две се свързаха директно с мен, а за третото ми сигнализираха други деца, защото имаха съмнения. Говорих с децата да блокират тези разговори, обясних им, че няма по никакъв начин опция да бъдат застрашени. Да не се страхуват от това нещо, да не се занимават повече с това. Втората стъпка, естествено, беше веднага да се разговаря с родителите им, за по-сигурно, за да могат и те да реагират. Моят апел е да не се създава паника в обществото, а просто да се поговори с децата, да им се обясни, че по никакъв начин не са застрашени. Трябва да им се каже да не разговарят и да не се обвързват по никакъв начин с непознати в интернет пространството, не само във връзка с тази игра. Имайте предвид даже, че има информация, че вече съществува и второ име на играта "Синият кит", вече има и "Син гълъб"”, обясни Мавродиева.

Децата й изпратили кореспонденцията със „Синия кит”, която е под формата на снимки по Месинджър, и е на руски език. „Едно от децата имало и позвънявания по Месинджър. То не е отговаряло на кореспонденцията дълго време, но от другата страна станали настоятелни. Детето ми каза, че пет пъти му звъняли по Месинджър, но то не отговорило", каза още Севдалина Мавродиева.

Според нея, с децата трябва да разговарят всички: учители, педагози, треньори, най-вече родителите. Децата приемат всичко на игра, но не се знае за 50 дни, колкото време продължават заданията от Синия кит, до каква степен може да се повлияе на психиката на едно дете.

Идеята на играта е, че всеки включил се получава по 50 задачи, които трябва да изпълни за 50 дни. Първоначално те са за различни екстремни действия, като ранно ставане, изкатерване на кран, ходене по парапет. Детето трябва да снима всяка такава задача с мобилния си телефон и да я сподели в групата в социалната мрежа.След това обаче следват задачи, свързани с нарушаване на обществения ред, насилие и самонараняване.От децата се иска да крадат, да нападат други деца или да изрисуват с бръснарско ножче син кит на ръката си. На 50-тия ден се дава последната задача, която е за самоубийство със скок от високо, хвърляне под гумите на автомобил, прерязване на вените, или обесване.

Източник: "Монитор"