София маратон 2024: Старци спечелиха призови места
В най-мащабното спортно състезание у нас се включиха от 8- до 80-годишни
Сред стартиралите по трасето, минаващо покрай част от най-популярните забележителности на столицата ни, бяха представители на над 60 държави от целия свят. В най-мащабното спортно състезание у нас се включиха близо 7000 бегачи в дистанциите 42.195 км, 21 км, 10 км и 5 км.
Трансплантирани пациенти, роднини на донори, служители на Изпълнителна агенция “Медицински надзор” и техни съмишленици взеха участие в самостоятелен старт на Уиз еър София маратон. Събитието бе насочено към популяризирането на каузата за донорство и трансплантацията, като участниците пробягаха символично разстояние от 42.19 метра - аналог на пълната дистанция на маратона от 42,195 км.
С този жест те изразиха подкрепата си към всички хора, които са в листата на чакащите за трансплантация, като изпратиха послание за надежда и втори шанс за пълноценен живот.
69-годишната британка Елизабет и 72-годишният Николай Киров
Едно събитие, което приповдигна духа на всички - участници и подкрепящи. С изненада открих, че повечето възрастни хора бяха чужденци. Можеше да се видят и 8-10-годишни деца, било то с родител или пък не, но също така и немалко хора на възраст над 55, че и повече. Като например 69-годишната британка Елизабет, която бяга 10 км, макар и да завърши в последните 100, изглеждаше свежа на финала. 72-годишният пък Николай Киров също предизвика себе си с дистанцията от 10 км. И финландецът Сепо Оджалуома, на 77 г., успешно премина тази дистанция. Но най-възрастният беше Харалд Гаарде от Норвегия - на 79 г., който задмина доста по-млади от него
Норвежката група се оказа многобройна, като повечето бяха на възраст от 65 до 79 г. и всички до един се представиха чудесно.
Най-възрастният участник се оказа българката Николета Безергянова, на 80 г., която дори е финиширала на 340-о място от 991 жени. Това се казва дух!
Нашият сънародник Павел Михалев, на 71 г., пробяга дистанцията от 10 км за под 1 час, което го нареди в средата на класирането.
Харалд Гаарде от Норвегия - на 79 г.
При класическия маратон най-възрастните участници бяха двама японци на 72 г. И тук имаме друг наш сънародник, Борислав Янков на 71 г., изтичал 42 км, както и 70-годишния Стефан Стоянов.
Най-възрастният българин на полумаратона беше Димитрий Акчарлиев, на 73 г.
Също така имаше и параатлети от Иран с колички и асистенти. За първа година софийският маратон беше свързан и със световното движение “Бегач 321”, който е посветен на хора със синдром на Даун.
Получи се един прекрасен празник в София, макар много хора да роптаеха срещу затворените улици и променените маршрути на градския транспорт, но онези, които се включиха, дадоха пример на всички ни. В подкрепа на маратона беше и олимпийската шампионка Ивет Горанова, която сподели: “Това беше целта, да се предизвикам. Хареса ми, че бягаме с хиляди хора по улиците. Най-хубавото е, че виждаш колко много хора бягат, не се предават. И аз съм горда, че бях част от това нещо”.
Цветелина ТОТЕВА
Последвайте ни
0 Коментара: