Столична община стартира мащабно почистване на училищните дворове в навечерието на новата учебна година.
Дейностите се извършват със специализирана техника по график, изготвен според заявките на директорите на училищата.
„Правим го, за да осигурим по-здравословна среда за децата и да освободим директорите от несвойствени задачи, когато е важно да се концентрират върху старта на учебния процес“, заяви кметът на София Васил Терзиев.
Общо 172 училища с дворове над 400 декара ще бъдат измити до 14 септември, като вече са приключили дейностите в районите „Възраждане“, „Витоша“, „Нови Искър“ и „Сердика“. От 10 септември почистването продължава в „Слатина“, „Надежда“, „Кремиковци“ и „Красно село“. Миенето се извършва поетапно и трябва да приключи преди 16 септември.
В процеса участват Столичният инспекторат и фирмите по чистота, като инспектори съгласуват датите с училищните ръководства, за да осигурят достъп на техниката. Задължение на директорите е да подготвят дворовете, премахвайки отпадъци и материали.
Акцията е част от по-широкия план на общината за повишаване на стандартите за чистота. Новите договори за чистота на София ще включват по-строги изисквания – фиксирано налягане на дюзите за миене, нова техника като вакуумни прахосмукачки и машини за почистване на пътни знаци, както и по-високи санкции за нарушения.
Освен това общината поема ангажимент за поддръжката на зелените площи в училищните дворове чрез дирекция „Зелена система“, за да се гарантира целогодишна грижа за тревите, храстите и дърветата.
Кметът Терзиев призова и жителите на София да бъдат отговорни към своите имоти и прилежащите пространства: „С последователна работа и ясни правила можем да превърнем София в по-добро място за живеене.“