От вълчи набези пропищяха животновъдите в част от благоевградските села. Преди няколко седмици стадото на Николай Димитров от с. Делвино осъмнало с две удушени овце, 5 починали няколко дни по-късно от раните си, а други 4 стопанинът още лекува.

Нещо страшно броди в Солун и околностите, местните са в ужас

„Случи се в края на октомври, животните ми са оградени в имота на приятел в махала Боруковци в с. Марулево. Наоколо има къщи, но никой не е видял вълците кога са слезли“, разказа за „Струма“ Николай Димитров.

Невиждани набези 

„Вълкът е много хитро животно, в моя случай вероятно са били три, като един или два са подмамили кучетата от едната страна, през това време третият е влязъл отзад и за 2 минути свършил белята. От много години гледам животни, но чак такива набези, вълците да влязат вътре в кошарата, досега не ми се е случвало, явно този път са надхитрили четирите ми кучета.

Вчера се чух с приятел от Долно Осеново, овцете му са зад Бакър тепе над селото, и той се оплаква. Заради вълците преди година станах ловец и ако организират хайка, пръв ще се запиша. Заради тях няма и прасета, няма дивеч в гората, всичко бяга. Преди 3-4 г., пак този сезон имаше сериозни набези, тогава удържахме, но сега не успяхме.

Стадото ми е от 240 овце, загубите ми са над 3000 лв. и си остават за моя сметка. Казах на колегите от ловната ни дружинка, но за да ми изплатят щети, се оказа, че трябва да сигнализирам в Държавен фонд „Земеделие” и в БАБХ, откъдето да дойдат на проверка и да констатират смъртта на животните. Но как да стане това, като първия ден умряха 2 овце, на втория още една, след още няколко дни и други 3, трябва да ги викам всеки ден и аз само с това да се занимавам…

Изписваме ги като загуба от хищници и това е! Преди 2 нощи вълците пак са слизали, казаха ми, че цяла нощ кучетата са лаели и са били много неспокойни“, отбеляза Николай Димитров.

Освен като животновъд той работи и като автомонтьор. Казва, че с животните е израснал от дете, обича ги и затова има ферма, но само от нея не може да издържа семейството си. „Приходите не са постоянни, седем месеца от септември до март са „мъртви“, през тях само даваш, а ако се случат и вълчи набези, става още по-тежко, откровен е Николай Димитров. Той разказа, че от нападения на вълци през последните няколко месеца са се оплакали и фермери от селата Горно Хърсово и Бистрица.

Още от лятото

Кметът на Хърсово Иван Николов потвърди думите му и посочи, че почти всички животновъди в селото тази година сигнализират за увеличена популация на хищниците.

„На мен през август вълците ми направиха беля, седем животни ми убиха тогава“, разказа Евгени Алексов, който отглежда стадо от 160-170 овце и кози.

„Случи се привечер, животните бяха на пасбището в махала Горни Двояци. По това време беше пожарът в Сенокос и те мигрирали към нас. Оттогава няколко пъти ги съм усещал около стадото, но имам много стабилни кучета и го пазят. Комшиите над мен по-страдат, защото са им слаби кучетата, но при нас в Хърсово си имаме всичко – вълци, мечки, само змейове и лами още нямаме!

И то е защото е обраснало навсякъде, няма движение и хищниците се множат! Мечките в Г. Хърсово до миналата година слизаха в махалите около магазина, бутнаха даже няколко семейства кошери на хората, но тази пролет стопани успяха да си спасят пчелините с електропастири.

Като няма друг живот, дивата природа ни превзема, на Гергьовден тази година видяхме мечката близо до магазина над махала Акациите, малко над Благоевград“, разказа Евгени Алексов.

Съселянинът му Ирин Димитров, който също има стадо с около 80 животни, каза, че в петък видял дирите на вълк около кошарата си. „Сега не е хванал, но лятото ми хваща, три овце ми отнесе тогава. Преди около 2 седмици го видях на съседния баир. Аз съм в ниското, встрани над кметството в селото. Обикаля покрай мен, защото търси храна, където вече е намирал.

Дали тогава е бил сам, не знам, вероятно са били повече, защото кучетата не бяха успели да го надушат. Предполагам, че са били повече и са разпилели животните, затова са успели да вдигне три“, размишлява за случилото се Ирин Димитров.

Убийство на магаре 

Нападение на вълци смятат, че е причината и за смъртта на магаре в махала Дъбово на съседното с. Бистрица преди 10-ина дни, съобщи председателят на УС на ЛРД “Сокол 1911“ Иван Василев. Тогава стопаните Стоян и Василка Катърски заподозряха, че домашното им животно е било убито от ловни кучета, които 80-годишният мъж заварил да ръфат от мъртвото магаре.

„С колегите дискутирахме случая и всички сме на мнение, че смъртта на магарето няма как да е причинена от ловните кучета. Вълци са го убили, още повече че от дружинката при с. Дъбрава, която ловува в този район, са стреляли по вълк в района, но не са го уцелили.

Добрата новина е, че разчувствани от мъката на възрастните хора по домашното животно, колегите от дъбравската дружинка са събрали помежду си пари и са им ги дарили да си купят ново магаре“, разказа Иван Василев.

Той обясни, че по време на ловен сезон хайки не се правят, освен ако няма специално разрешение.

„Вълци се отстрелват само при групов лов на едър дивеч, даже плащаме по 50 лв. за убит вълк. Трябваше и държавата да започне да насърчава финансово отстрела на вълци, но не знам защо още се бавят и не го правят. Като цяло на територията на държавните горски стопанства Благоевград и Симитли през последните 2-3 години има увеличена популация на вълците.

Извънредни хайки имаме право да правим, но трябва да ни разрешат от Изпълнителната агенция по горите, а за да го поискаме, трябва да се обосновем с официални оплаквания от кметове, наместници или животновъди. Сложна е организацията,  повечето потърпевши не реагират, а и кметовете не са особено ангажирани да го правят“, отбеляза Ив. Василев.