Спази ли някое от предизборните си обещания новият кмет на „Лозенец“ Константин Павлов – Комитата?
Или добре ли е да имаме философ за кмет?
Предизборните обещания на Константин Павлов
По време на предизборната си кампания, кандидатът на „Да, България“ обеща на гражданите „незабавна работа“ по възстановяване на тротоарите и осигуряване на достъпна среда, публичен достъп до едно от богатствата на квартала – минералния извор до ул. „Милин Камък“; ремонт на бул. „Джеймс Баучер“, включващ шумоизолирани трамвайни релси; ремонт на градинката при Водната кула; премахване на „неестетичните огради, електрическите табла и плетениците от кабели“; нова пряка автобусна линия по маршрута: кв „Хладилника“ - бул. „Никола Й. Вапцаров“ - „Цариградско шосе“ - Летище София и други.
Най-категорични бяха обещанията на Константин Павлов за новите квартали като „Витоша“, където гражданите отдавна очакват да влязат в 21 век! Преди изборите той им обеща „добре осветени улици, сигурни и достъпни обществени пространства, регулиране на транзитния трафик, ограничаване на стреса и замърсяването“.
Обеща също и реорганизация на движението, за да може хората от кв. “Кръстова вада” и кв. “Витоша” по-лесно да влизат и излизат от квартала; добре осветен и комфортен пешеходно-велосипеден маршрут, свързващ кв. „Витоша“ с метростанция „Витоша“, което да намали и необходимостта от непрекъснатото използване на лични автомобили, както и парк между „Кръстова вава“ и кв. „Витоша“. „Ще го превърнем в един от най-хубавите нови паркове в Европа!“ – пише в предизборната програма на Константин Павлов.
Докато четем всичко това не трябва да забравяме, че новия кмет на район „Лозенец“ е завършил Философския факултет и това като че ли доста му е помогнало в артикулирането на предизборните обещания. Реалността, обаче, се оказва съвсем различна от обещаната!
Какво се случва с обещанията на Константин Павлов след като стана кмет на район „Лозенец“?
„Просто живеем в "дивия запад" и нищо не се случва“ – възмущават се гражданите на кв. „Витоша“ в специално създадена за това група – „Една крушка не е завита, една улица не е измита, една дупка не е запълнена, един тротоар не е започнат, всеки си спира където си иска, камиони цапат и рушат улиците. Преди една седмица някой си разкопа на ул. „Могилата“ (детската градина) - ще си седи с месеци така.“
„Лоши тротоари по малките улички, особено в частта под ул. „Св. Наум“. Най-редовно не работят или единият, или и двата асансьора в подлеза на хотел Хемус. Централен софийски квартал!“ – жалва се друг жител на квартала.
А това е състоянието на тротоарите по ул. Лозенска планина, което гражданите коментират така: „Сигнала е от миналата година. Г-н Павлов, моля за действия от ваша страна, до колкото е възможно разбита се за справяне с проблема с чистотата! Инфраструктурата е ясно че е нещо за което сте още по безсилни!“
ул. Лозенска планина
И всичко това - в квартала, за който „Да, България“ твърдяха в предизборната кампания, че ще бъде „чист и зелен, комфортен и сигурен за живеене, който да изглежда отлично и на снимка“!
Реалността, според гражданите на „Лозенец“ обаче, се оказва съвсем друга и в тях вече се прокрадва съмнението, че за пореден път гласът им е бил използван само и единствено за политически цели.
Друг голям проблем за района все още е мръсният въздух. Въпреки че темата вече не е водеща в новинарските заглавия, за кв. „Лозенец“ все още е наболял проблем без изгледи за решение:
Снимка на силно замърсен въздушен филтър, публикувана от гражданин на кв. Лозенец в групата „Квартал “ВИТОША”, район “Лозенец", Столична Община, гр. София“
Всички са наясно, че нещата не могат да се променят с магическа пръчка и за някои от обещанията се изисква време, но търпението на хората е вече на изчерпване, тъй като те не виждат районния кмет да прави нещо дори за малките проблеми в района:
„Повечето в тази група бяхме много добронамерено и оптимистично настроени към новия кмет, но за съжаление засега не е налице очакваният резултат. Ясно е, че за големите промени трябва време, но поне да виждахме малките.“ – възмущават се доскорошните поддръжници на Константин Павлов – Комитата.
Както и: „Той беше активен, когато трябваше да го избираме сега не е нужно...!“, „Като гледам кмета е зает с партийни дела, надяваме се да не е така до края на мандата“.
За пореден път имаме гръмки политически обещания, много популизъм и спечелени избори, а свършената работа след това – никаква!
Следизборните извинения
По стара българска традиция, предизборните обещания нямат нищо общо със следизборната действителност. Оправданията на районните кметове си приличат като произведени под индиго:
„Нищо не можем да свършим без бюджет, а той се определя от Столичния общински съвет“, „За съжаление, поради твърде голямата централизация на столицата, всичко се обсъжда накуп...“, „Всичко отнема време…“, „Зависими сме от решенията на Общинския съвет…“ и т.н.
Питаме се колко ли още търпение ще проявят гражданите на район „Лозенец“, чието ежедневие не се е променило към по-добро след избирането на Константин Павлов – Комитата за кмет? Както и дали гражданите на „Лозенец“ и кмета не се разминават в представите си за това какво трябва да работи кмета?
Особено като имаме предвид какво вълнува Константин Павлов – Комитата тези дни, докато жителите на поверените му квартали се борят с липсващите тротоари, липсващото осветление, мръсния въздух и всички останали несгоди:
Публикация от личния профил на Константин Павлов – кмет на район „Лозенец“
Всъщност има нещо, което Константин Павлов успя да свърши за всичкото това време – да разбере от Столична община и ДНСК, че строежът на „Златен век“ е напълно законен.
Това ограничава почти до минимум опциите му да генерира изкуствено напрежение в квартала, зад което да скрие неспособността си да отговори на очакванията на гражданите!
Поне докато с „Да, България“ и ИК „Лозенец“ не изфабрикуват следващия „обществен“ проблем, който да се опитат да вменят на хората от квартала и да го използват за параван на безсилието си да се справят с истински важните проблеми на район „Лозенец“!
Остава да разберем само докога избирателите ще търпят този театър?
Последвайте ни
5 Коментара: