Снимки от близкото минало на бяха показани от "Марица". На кадрите, запечатани от Иван Коджабашев, се вижда как младежи са прекарвали лятото по планински и морски курорти и каква е била модата. 

Всичко това е минало, станало е история. Но който не познава историята, няма шанс за бъдещето. 

 Иван Коджабашев

Не си спомням кое от тези четири момичета се е класирало още по-нагоре и кое от тях е спечелило от тях мечтаната титла „Мис Пловдив“. През 70-те години все по-често чувахме думата „мис“, която бе в основата на всички конкурси за красота.

До 1500 лева Бонус за Онлайн Казино Игри! Бонусите са важни!
 

Тогава на градския плаж всяко лято пловдивчани избираха своята първа красавица. Нямаше купени конкурси, нямаше силикон, нямаше недомлъвки и съмнения. Конкурсите за „Мис Красота“ бяха един от малкото свободни от идеологически щампи празници по онова време.

Юли 1981 г.

В края на 70-те и началото на 80-те години все повече пловдивчани се осмеляваха да газят табута и да кривнат от примерното поведение на социалистическия труженик по време на ваканция. 

Повече дами на плажа се осмеляваха да захвърлят сутиените, дойде ерата на монокините. Плажовете от Адамови и Евини се превърнаха в смесени. Със смях бяха възприемани бабите, които  се кръстеха като пред края на света при вида на голи мъже и жени, пляскащи безгрижно във водата.

Юли 1986 г.

 

Една от най-големите соцатракции на Пловдив - плаж в центъра на града, до Новотела. Той буквално пукаше по шевовете в почивните дни. Скоро обаче раят свърши - за огромно съжаление на пловдивчани плажът бе съборен и заменен с бетонни магазини и гаражи.

Юли 1986 г.

И по времето на соца беше популярно къмпингуването на палатка край морския бряг. Други пък предпочитаха да събират мечтания тен в планинските курорти.

Юли 1985 г.

Планините бяха любимо място за отмора и преди десетилетия. Тогава имаше стройна организация за планинско екскурзионно летуване чрез БТС. Базите бяха достъпни за всеки, а цените за спане символични - от 70 стотинки до левче. Популярно беше да се качиш на планина направо от морето или обратно.

Юли 1980 г.

Къмпинг „9-и километър“ - най-големият около Пловдив. В ония години той предлагаше плаж, ресторант, къмпинг и 3-4 басейна. В почивните дни гъмжеше от народ, имаше и атракционна програма. Билетът беше 2 лева, входът - 30 ст. След време всичко рухна.

Юли 1981 г.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук