Мъртвото вълнение е най-опасният елемент на морето. Нека не опитваме да се преборим с него, защото скоростта му е много по-висока от тази на нормално плуващ човек. Това каза за БНТ старши спасител Георги Есов.

"Не бива да се стремим да преодолеем мъртвото течение, плувайки. Трябва от ъгъл, удачен за нас, да го избегнем. Дори е добре да плуваме с него донякъде и отстрани да се задвижим до брега", добави още той.

Запитан как да разпознаем мъртвото течение, старши спасителят каза: "Още като влезе, човек чувства едно налягане на водата под кръста и вълната, която идва, го събаря, защото той е препънат в това течение".

На въпрос какво да прави човек, ако попадне в дънна яма Есов отвърна: "Желателно е да не изпада в паника, а да запази спокойствие и да направи крачка-две в страни, където, колкото и странно да звучи, морето е до колене". 

Той съветва хората, които се приемат за големи плувци, също да внимават. "Имаме трагичен случай, който го доказва. Може би най-добрият плувец в България, всички го знаят, Юлиян, се удави точно в басейн", заключи старши спасителят. 

Негов по-млад колега добави: "Ние слагаме обузначителни табели, за да виждат хората къде е опасно".

Младият спасител коментира и тези които влизат след алкохол и наркотици така: "Трудно се справяме с тях. Почти е невъзможно. Опитваме се да им кажем, че е опасно, но те почти никога не слушат нашите съвети".

"Въпреки пандемията и намалелия наплив инцидентите не са по-малко. Те почти винаги са ежедневие. Тази година ветровите вълни дойдоха по-рано. Само пред моя пост инцидентите са около 10. Морето не пита - днес е хубаво, утре има вълни", добави той.