Очаквано зърнопроизводителите са доволни от решението на правителството, съобщава БНТ. Важният въпрос тук е - колко количество украинско зърно наистина има в България и къде е то? 

Зърнопроизводителите приветстват днешното решение на правителството за спиране вноса на зърно от Украйна. Не са особено оптимисти доколко то ще има ефект, тъй като жътвата започва след 2 месеца, а складовете са пълни.

"Това е стъпка в правилната посока. Оттук насетне, това, което работим и с колегите от другите браншови организации, от другите 6 държави членки, които ни подкрепят, е чуваемост в Европейската комисия по земеделие, защото подаването на смешни пари не означава нищо за сектор "Земеделие", заяви Радостина Жекова, Национална асоциация на зърнопроизводителите.

От зърнените култури - пшеница, слънчоглед и царевица, най-голям е вносът на украински слънчоглед в България, сочат данни на Агенция "Митници".

За миналата година са внесени само 23 000 т украинска пшеница, което е незначително количество на фона на произведените над 6 милиона тона българска пшеница. При слънчогледа обаче се оказва, че 23 пъти се е увеличил вносът му у нас през миналата година в сравнение с предходната.

А само за последните три месеца на тази година е внесен една пета от слънчогледа от Украйна, който е влязъл у нас през 2022 година. От пристанище Варна съобщиха, че специално за слънчогледа за миналата година има внесен само един кораб. Повечето зърно от Украйна пристига по суша.

Вече втора седмица километрова опашка от украински тирове, натоварени със слънчоглед, се извива пред завода за олио в Добрич. Днес тук имаше над 100 тира, а шофьорите им недоволстваха от забавянето и липсата на условия за престой.

"Тук съм от 5 април. А някои чакат от края на март. Не ни разтоварват, никой не казва колко още ще стоим. Няма тоалетна, баня. От Червения кръст ни донесоха вода за пиене", коментира Анатолий Кочкин, шофьор.

Със заповед на директора на Агенцията по храните зърното от Украйна, което влиза у нас, се проверява за остатъци от пестициди, тежки метали, наличие на гмо и радиоактивност.

"Взимат проби от слънчогледа от всички машини за анализ и ги изпращат в София. В началото казаха, че ще чакаме 10 дни. А посрещнахме тук Великден", допълни Олег Иванов, шофьор.

От областната управа на Добрич съобщиха, че украинските тирове са се увеличили особено през последната седмица, тъй като от завода за олио до скоро пренасочвали част от тях извън Добрич. За битовите условия на шофьорите трябвало да помислят от завода за олио.

"Предложено е решение на този проблем посредством буферни паркинги, на които да могат да изчакват транспортните средства, включително и терен, който е съвсем близо до завода производител, на който биха могли да паркират даже и сега", каза още Атанас Дучев, заместник областен управител на област Добрич.

В петък се очаква на посещение у нас да пристигне украинският министър на земеделието Микола Солски.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук